כושר קרבי

אני מרשה לעצמי להמיר את ההגדרה שלי כ"אובססיבית" ל"מתמידה". מה ההבדל בין שתי ההגדרות האלו? התמדה היא כמובן מושג חיובי, ואובססיביות – שלילי. והשאלה היא כזאת: האם התמדה בפעילות גופנית, קרי כושר, במשך עשר שנים ברציפות, 4-6 פעמים בשבוע נחשבת חיובית או שלילית? האם זאת סיבה להעביר את המחוג הקטלני לכיוון האובסס? מנקודת המבט שלי ברור שלא, אבל כמו שהתברר לי לא פעם בשנות קיומי ההולכות ומתרבות, ההתבוננות שלי בעולם היא קצת, איך להגיד את זה, ייחודית, כדי לא להעליב את עצמי.

כבר שמעתי את הפלפול המתמטי הבא: אם תחַשבי את כל הזמן בו עשית כושר במהלך השנים לזמן שיתווסף לחייך, כלומר להארכת תוחלת החיים שלך כתוצאה מכך, תמצאי שיש הקבלה בין שני המספרים. אני מוצאת בכך דמגוגיה זולה, ובכלל, אני נהנית ללכת למכון באשר הוא. זו לא מטלה או עונש עבורי, ואני לא רואה הרבה פעילויות (אלא אם אין לי ברירה מחמת מחויבויות כאלו ואחרות) שיכולות להחליף את המכון.

לזכותי ייאמר שאני מגוונת. אחרי די הרבה שנים בסטודיו (זה שיש בו רק נשים ושעוסק בהצרת היקפים וחיטובים) הוספתי לעצמי יוגה. התחלתי באיינגר, היה קשה, אבל למדתי שם כמה יסודות חשובים. אחרי שנתיים משולבות עזבתי את הסטודיו ונשארתי עם האיינגר, אבל להבדיל מהסטודיו, שם הייתי חניכה מצטיינת התברר שלא על היוגה תהיה תהילתי, שאני לא מהווה תחרות למהרישי יוגה וגם לא לענת צחור, ושלנצח אשאר בינונית ואספוג נאצות ממדריכיי. עכשיו תגידו, מה זה השיפוטיות הזאת, ממתי ביוגה בונים על הישגיות? על פניו בטח שלא, אבל אני, זה מה שמניע (ולפעמים מניא) אותי בחיים (ולא נראה לי שאני יחידה). ונאצות ממדריכים? ביוגה? נכון, לא מתאים ולא יפה ולא יאה, אבל יש מקומות כאלו.

אז נטשתי את האיינגר ועברתי למכון כושר, מוסד שתמיד נרתעתי ממנו. כדי לצמצם את נקודות החיכוך ביני לבין המכון בחרתי רק בשיעורי פילאטיס ויוגה, והדרתי רגליי מאולמות המכשירים המפחידים. שינוי נוסף בחיים הכריח אותי להחליף מכון, בחרתי באותה מתכונת, וכך מצאתי את עצמי מדשדשת באותה רמה ביוגה (אם כי עברנו לאשטנגה) ואף בפילאטיס, כולל סיפוח יצור הכלאיים עליו למדתם ב"עקרות בית נואשות", יוגילאטיס, עוד שנה נוספת. זהו, הגיע הזמן לשינוי והופ, נגמר המנוי.

ומעכשיו אני במכון כושר חדש עם מכשירים עוד יותר חדשים, אחרי מבדק מצמרר במכשיר מהפכני ועתידני מקפיא דם שהותיר אותי על הקרשים. עשר שנים, ומה הממצאים? שמסת השריר שלי נמוכה מדיי ושישבני מרופד מדיי, וזאת, למרות אחוזי שומן ומשקל נדירים בנמיכותם. לאן אוליך את הבושה? אבל לא אובססיבית, סליחה, מתמידנית כמוני תתייאש: נכון שבמקום לאולימפיאדת החובבים הבאה, אני מצטרפת עכשיו לאינקוויזיציית המכשירים ממנה ניסיתי להימנע, נכון שאכפיל את שעות הכושר השבועיות שלי, אבל בסוף בסוף בסוף אוכל לתרום את גופי למדע ועל בוהני השמאלית תופיע התגית "עשתה כושר במשך 50 שנה ברציפות, צמצמה היקפים, הפחיתה את אחוזי השומן למינימום וג'ניפר לופז התאבדה אחרי שחזתה בישבנה". ואז אדע שעשיתי את זה.

20 מחשבות על “כושר קרבי

 1. פיתוח וטיפוח פאראנויה ואובססיה זו הישרדות לשמה במיוחד בימים כאלה.
  יש הטוענים שיש מידת אנרגיה קצובה לכל אדם ואדם. אי לכך ככל שתבלי יותר בתעצומות גופניות כך תקצרי חייך.

 2. וואלה, עכשיו ברור למה היא רזה.
  משעשע. אני לא הצלחתי להתמיד בשום שיטת התעמלות. ניסיתי את C המאוסים, עם תפיסת העולם הכל כך רודנית שלהם, כל כך שוביניסטית (המדריכה שאמרה לחברתי : עוד קצת ותוכלו להיכנס לג'ינס 34 ! היא בת גילי לכל הרוחות, איזה מין מודל זה?).
  ניסיתי את הפילאטיס, אבל לא ראיתי תוצאות מרשימות במיוחד, אולי לא הזעתי מספיק, וניסיתי גם מכון כושר. הדבר הכי אפקטיבי היה פשוט הליכות מהירות, אבל זה לא מחטב.

 3. דבורית יקרה, לא משנה אם תקראי לזה אובססיבית או מתמידה, נראה לי שאת מחמיצה משהו..את החיים. ממה את בורח>ת? מה עם מערכות יחסים? אהבה? זוגיות? סקס? בן אדם ששקוע מהבוקר עד הלילה באובסס שלו, סימן שהוא בורח ממשהו. אולי מהחיים האמיתיים. האם את מאושרת?

 4. "אינני מאמין לאף מחשבה שלא נולדה בזמן שגם השרירים חגגו את חגם", דהיינו לפחות בפירוש הצר שלי,בזמן תנועה, ריצה, שחייה, עולים המון רעיונות חדשים, "נפתח הראש".
  וזה למרות שכביכול הרעיונות נולדים מול שולחן הכתיבה/עבודה.
  אז רוצי דבורית, רוצי…

 5. והעולם כמרקחה: מנבואות אפוקליפטיות (א.ט) מאיימות, דרך הצעות לאכול לאפה (אני רק קינואה)ועד אבחונים פסיכולוגיים (מישהו).
  יונתן – אתה הכי צודק.
  ריקי – נסי פילאטיס מכשירים. הבעיה: זה יקר.
  מוטרד – דווקא שונאת לרוץ (רק עכשיו על מכשיר הסקי אני מתנסה)

 6. כלומר, שחיית חתירה מאומצת + חדר כושר.
  החופש הגדול הבריח אותי מהמים שורצי הילדים, היישר אל אולם המכשירים הממוזגן והריק למחצה. תענוג.
  לשחייה יש אפקט מטהר ומזכך, כמו אחרי שיעור יוגה.
  נ.ב. האיינגרים ידועים כ"נאצים" של היוגה. גמרו לי את הברך הבריאה. כיום אני מסתפקת ביוגה תובענית אך נטולת חבלים וכו'.

 7. אף פעם לא ממש הבנתי למה נשים פוחדות מאזור המכשירים במכוני כושר.
  מכשירים נותנים הנאה מסוג שונה מאשר פעילות אירובית, וגם הם שורפים שומנים (כי גם הם גורמים לדופק מהיר, צריך לדעת לשמור עליו), אבל הם נותנים תחושת הישג עצומה.
  כל מה שצריך ללמוד לעשות זה לנתק את עצמך קצת מהסביבה, כלומר להפסיק להשוות את עצמך לכל מי שסביבך, ורק ליהנות מהנוף ומההישג שבהעלאת משקלי המשקולות…

 8. "והשאלה היא כזאת: האם התמדה בפעילות גופנית, קרי כושר, במשך עשר שנים ברציפות, 4-6 פעמים בשבוע נחשבת חיובית או שלילית? האם זאת סיבה להעביר את המחוג הקטלני לכיוון האובסס? מנקודת המבט שלי ברור שלא…"
  סליחה, של מי הגוף הזה שאת מטפחת ?
  מי חי בתוך הגוף הזה ?
  מי חיה את חייה ?
  למה למישהו אחר יש בכלל זכות לומר משהו על ההרגלים שלך ?
  ולכן, ודאי שזו התמדה. והמילה חשובה מאד מפני שהיא זו שקובעת את המשמעות והערך בתודעה.
  (הכותרת מעידה על רצון להשתתף בפעולה קרקעית בלבנון ?)

 9. ומחשבותי בנושא, לא העמדתי את הרגלי למשאל עם.
  בעניין הכותרת, כן, אני רוצה להצטרף לכוחות הלוחמים ולהראות להם את נחת זרועי.

 10. ואילו אני,שאת פני העגלגלות,וחזותי הגרגנטואית,את מכירה,החלטתי להוסיף על הפילאטיס,ועל הנפלאות של חדר הכושר,את הבריכה,זה אמנם לא מוריד ממני אף לא גרם,אך,איזו תצוגה מרהיבה אני מפגין במים,יש המדמים אותי לפרת הים מבליז,גדול אך עדין וחסר ישע למראה,ואילו אני מאמין שאני נמצא אי שם בין כלב ים בוגר לארי ים, מגושם אך בהחלט יודע לחצות את מי הבריכה,חזקי ואמצי,וימותו העצלנים.

 11. יש לי חברה טובה מדריכת כושר שסיפרה לי על מכישר חדש שעושה פלאים ובעשר דקות את מקבלת אימון של שעתיים
  מין מכונת רטט אולטימטיבית
  נשמע מפחיד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s