כבוד ל"בופור"

 

סידר בברלין ברביעי האחרון. תוך ארבעה ימים הפך לכוכב

* יוסף סידר זכה לפני כחצי שעה בפרס הבמאי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין על בופור, הסרט החדש שלו, שיעלה בארץ ב-8 במרץ. היה מרגש לראות אותו עולה על הבמה עם החליפה והכיפה השחורה הגדולה. על פי הכללים אנחנו לא אמורים לכתוב על הסרט לפני שהוא עולה לאקרנים פה, אבל אני לא יכולה להתאפק: מדובר בסרט מצוין, מושלם, מרגש, שגורם לגרון להתלעלע. יש כל מיני דרכים להראות שמלחמה זה דבר רע, אכזרי וחסר תוחלת, סידר בחר בדרך הנכונה והטובה ביותר. "עדיין לא מצאתי מילים לתאר את ההרגשה", אמר סידר מיד אחרי הזכייה, "זה לא חלק מהחיים, זה מרגיש מנותק לגמרי, ובכל זאת אני בשמיים".
(הקרנת טרום בכורה למען מימוש פרויקט ים אל ים תיערך בשישי הקרוב).

* אדמה משוגעת זכה בפרס דב הקריסטל – בקטגוריית סרטי ילדים ונוער. והנה שוב הראיון עם דרור שאול, שערכתי במיוחד לבלוג. אני מה-זה גאה, כאילו זה הסרט שלי.

* והישראלי השלישי בברלין הוא הבועה, שזכה במקום השני בקטגוריית חביב הקהל.

18 מחשבות על “כבוד ל"בופור"

 1. אז ראש ולהיות בקטע הרגיל של PC אני אומר כל הכבוד לסידר וכל הכבוד לקולנוע הישראלי, ואני אומר את זה אפילו שאני לא מצליח לתפוס את הקשר שבין האישי לציבורי שכולם ממהרים להיאחז בו. אני מאלה שמשוכנעים שאין שום קשר כזה ושאנחנו כקולקטיב לא נזכה לשום נקודת זכות בדעת הקהל העולמית בגין ההישג הפרטי הזה. אבל זו סתם הערת אגב מקדימה למה שאני עתיד לכתוב להלן.
  בנוסח הימים האלה שבהם כל מיני תמהוניים בעלי כוחות עלק נסתרים מככבים על מסכי הטלוויזיה, אז גם אני מנסה את כוחי בלכתוב ביקורת על ביקורת שלך שטרם התפרסמה ומבלי שניתנה לי עדיין ההזדמנות לראות את הסרט.
  אולי אני עושה כך כדי לאפשר לך לעשות חושבים לפני שקולמוסך יפלוט לעולם שטויות פשטניות חסרות כל פשר ביחס ל"בופור".
  אז אני לא ראיתי את הסרט ואין לי שום מושג אייך הוא נראה וגם לא קראתי את הספר.
  לומר "שמלחמה זה דבר רע, אכזרי וחסר תוחלת" זה הדבר הכי פשטני, הכי בנלי והכי דמגוגי שניתן לומר. ממש כמו לומר "הון ושלטון".
  מלחמה היא מקום שאליו מגיעים כדי להרוג ולההירג ולא להגיש פרחים. אז בסטואציה כזו, די ברור שהיא דבר רע ואכזרי. אז מה? האם היא העובדה שיש רוע ואכזריות הופכת אותה בהכרח לחסרת תוחלת? האם מלחמת בנות הברית בגרמניה הנאצית היתה חסרת תוחלת בגלל שהיא היתה רעה ואכזרית? שטויות. התוחלת היא שאלה פוליטית והיא דורשת התייחסות מאוד קונקרטית.
  10 דקות ב"טוראי ראיין" הראו באופן הכי פרטני והכי נוקב שמלחמה היא אכזרית, אז מה, האם זה אומר ששפילברג אומר גם שהיא חסרת תוחלת? קישקוש.
  מלחמה היא במקרים רע הכרחי ובמקרים מיותרת, תלוי על איזו מלחמה מדברים ומהי נקודת ההשקפה שממנה מביעים את הדעה עליה.
  לא קראתי את הספר של לשם ואני לא מכיר את הבחור אבל את הסרטים של סידר אני כן מכיר. מעבר לכך שבראיונות על הסרט סידר הדגיש כי הוא במכוון מחק כל התייחסות פוליטית אפשרית (בעברית זה אומר שסידר אומר שהוא עשה סרט חסר דעה), הרי שסרטיו האחרים ("ההסדר", ""מדורת השבט") מעידים (בניגוד לדעה הרווחת שמקורה בבורות מוחלטת) שהמדובר ביוצר (במושג האונותי) בינוני חסר אמירה ונעדר ביקורת שבס"ה מנסה להעתיק "קולנוע אמריקאי" שיטחי באמצעים מקומיים. זאת ותו לא.
  אני יכול לנחש בוודאות (בשחצנות אומר: וודאות מוחלטת) שגם הסרט הנוכחי לא עוסק באמירה על מציאות אלא בקלישאות שמקורן בסרטי מלחמה אמריקאים סטדנטרטיים (שלא צריך להעמיס עליהן יותר מידיי משמעויות). זה אומר שהסרט הזה יתאר ויעסוק בעלק אחוות לוחמים בצל בומבות שנוחתות מסביב והוא לא יתאפק מלהרוג גיבורים שניה אחרי שהם יספרו לחבר בשוחה שהם נורא אוהבים את החברה שמחכה להם בבית.
  אם זה לא מה שקורה בסרט הזה, אני אוכל עשרה כובעים.
  ושלא יובן לא נכון, אני לא נגד השטיקים האלה, אפילו אני בעדם, אבל מכאן ועד לגרון שלי שיתעלע הדרך רחוקה.
  אז תלכי לראות שוב ותעדכני את הראש.

 2. מיזנתרופית שמתמלאת גאווה מאיש עם כיפה שעולה על במה???
  וכשזה קרה התחלת גם לשיר התקווה, או שאת מיזנתרופית לייט?

 3. האם סידר חובש כיפה גם שהוא לא עולה לבמה בגרמניה על מנת לקבל פרס?

  לא הצלחתי להבין את הנקודה הזאת.

  חוץ מזה יצא לי לנחם את משפחת ברנע, שבנם נועם נפל בלבנון ימים לפני הנסיגה והסרט מבוסס גם על דמותו. אני שולח מכאן חיבוק גדול לאלון, חבר שעימו ניתק הקשר. אם אתה קורא, אנא צור קשר בדוא"ל,

 4. חבר – מאחר שאתה הרי אותה הגברת בשינוי אדרת, וכבר קראתי את הטוקבקים שלך פה בשלל שמותיך, אני מציעה לך קודם לראות את הסרט ואחר כך לנפק את האמירות חסרות השחר שלך. וכרגיל, אם יש לך ביקורת על צורת עבודתי, אתה מוזמן לפנות לממונים עלי ולהציע להם מה לעשות איתי או איך .לנהל את העבודה שלי

  וכן, אני מיזנתרופית הומאנית, ויש לי רגשות לבני אדם (לאנושיים שבהם, לא לג'ו ולחבורתו הממשית או הווירטואלית)

  ולגלעד – נדמה לי שכן, ושהוא חובש כיפה גם ביומיום. איכשהו, אבל אף שאני אפיקורסית מוחלטת, היה לסצנה הזו, בה סידר עולה על הבמה וגו', אפקט מרשים

 5. והחבר של ג'ו דווקא יודע על מה הוא מדבר. בכלל, לשים את "בופור" ואת "אדמה משוגעת" תחת אותו "כבוד גדול", מבוסס יותר על השייכות הלאומית של הבמאים ופחות על ההישג הקולנועי. ב"אדמה משוגעת" יש עומק ש"בופור" אפילו לא מצליח לגרד ואולי מכיוון שסידר ניסה לעשות סרט לא פוליטי וללא אמירה, זה באמת הצליח לו. שאול סיפר סיפור עם אמירה (למרות שבשיחה עם הקהל בברלינלה הוא היה קצת אפולוגטי מדי ביחס לקיבוץ לטעמי, אבל הסרט מראה דברים אחרים…).
  היה די ברור ש"בופור" יקבל איזה שהוא פרס בגרמניה, כיוון שהוא בדיוק עונה על מה שגרמנים רוצים לראות: את היורים והבוכים הישראלי…
  הסרט של שאול זכה למרות שהוא הראה לגרמנים משהו שהם לא רוצים לראות, וזה הבדל גדול!!

 6. וגם יצא לי להיות קצת בבופור. אם הבנתי נכון, הסרט עוסק באותם דברים שבהם עוסק הספר: החוויה הזו, של להלחם ולסכן את עצמך ללא מטרה וללא סיבה, שכבר ברור שאתה בדרך החוצה, אבל צריך לחכות לכל מני החלטות שלא קשורות אליך. לוחם צריך לדעת למה הוא נלחם, וכשהוא לא יודע, זה סיפור אנושי. סיפור אנושי טוב. אם מישהו בחו"ל יעשה את הקישור למה שקורה ברגעים אלו בעירק, זה יעשה לסרט הרבה שירות, כי החיילים בעירק יודעים בדיוק איך זה יגמר – יחזירו אותם הבייתה. השהות שלהם שם היא חסרת תוחלת והם יודעים את זה, אז הם נמצאים באותו מצב שבו נמצאים גיבורי הסרט.

 7. שאלת תם.
  למה דורית וולווט הן שתי אישיות שונות שמסבכות את הכותבת בלבטים ופחדים שגורמים לבכתיבת פוסטים מהורהרים ואילו אחרים ב"שלל שמות" הם בס"ה "אותה גברת בשינויי אדרת"?
  אז תדעי לך שאני גם מתהדר באישיות מפוצלת, מפוררת, מפוזרת, שיוצרת אצלי מגוון של זהויות שאני עלק לא יודע להב חין ביניהן. אז מי זה האני שאינני אני כשההוא אומר שהוא לא ראה את הסרט אבל הוא קובע שהוא לא אוהב את הסרט?

 8. לאיריס..

  נא להסיר את ההגנה שלך ממני..

  גם בלי לראות את ה"בופור" אין לי ספק שהוא סרט טוב יותר מ"אדמה משוגעת" ..
  חלקתי על בדיעבד על הכתרים שדבורית קשרה ל"אדמה משוגעת" ואני חולק מראש על הכתרים שהוא עומדת להניח על ראש הבופור.
  זה הכל.

 9. נראה לי שזכית למתקפה רבתי, בעלת מגוון חזיתות ופנים. עשית משהו רע שזכית לכבוד הזה או האם מדובר באדם(או יותר) משועמם שאחד מתחביביו זה לבקר סרטים אותם לא ראה, ותחביב אחר שלו זה לבקר מבקרות?

  בכל אופן, שיהיה לך בהצלחה… 🙂

  דבר נוסף: מה זה "פרוייקט ים אל ים"?

 10. בלינק יש הסבר על העניין

  בענין המשועמם – נו, אומרים לי שאני צריכה להתרגל. זה קשה.
  אבל כן, למה לא לבקר סרטים שלא ראית?
  הוא נורא חכם, הוא יודע הכל מראש.

 11. היום הזה ניתפסתי לי קצת חולה בבית אז באמת אפשר לומר שאני מגיב מתוך השיעמום שלי.

  אז לדבורית ולכל המריעים המכונפים בנוסח הרימוטב.

  1. קודם שמתלהגים רצוי להבין את הנכתב.

  2. הולה למבקרים מהזן העלב שיודעים היטב לשלוח חיצים כלפי אחרים ולא מסוגלים לספוג קמצוץ של הערה כשהיא נוגעת אליהם.

  3. לא ביקרתי את הסרט אלא את הביקורת העתידית של הסרט.

  4. סידר הוא במאי של זרם מרכזי בסרטים שעושה סרטים לכל המשפחה. כך על-פי עבודותיו וכך הוא מגדיר את עצמו. ככזה הוא במאי טוב שעושה מלאכה נאמנה.

  5. זרם מרכזי לא יכול להכיל תובנה חדשה, דברי הגות, הרהורים פילוסופיים, אמירות נוקבות ושאר ירקות ולא צריך להיות חכם כדי לנחש שכל אלה יעדרו ובצדק מסרטו של סיידר כמו שלא צריך להיות חכם כדי לחשוב שמן הסתם המדובר בסרט פעולה טוב לסוגו.

  8. לא צריך להיות חכם כדי לדעת שמי שגרונו משתנק בסוג סרטים כזה והוא רואה בו את הדרך "הכי נכונה" להביא למסך סיפור על חוסר הוחלת שבמלחמות, פשוט הוזה. אגב, באופן לא מפתיע זה דומה למי שמצליח לראות ב"אביבה אהובתי" כל מיני "טיפוסים טבריינים חמים", בדיוק אותו הדבר.

  7. אני שב ומצהיר שאני אוכל עשרה כובעים אם זה יהיה סרט ל"אנשים חושבים" ואני לא מנסה להמעיט מערכו. אני יודע שסיידר הוא בחור פיקח שלא יעשה טעויות שעשויות/עלולות לפגוע לו בהכנסות הסרט ולא בכדי הוא התאמץ שלא ליפול למלכודות כאלה שבד"כ גורמות לקהל להדיר רגל מהמסך

 12. אבל בכל זאת, במבט מרחוק, נצץ המשפט "לא ביקרתי את הסרט אלא את הביקורת העתידית של הסרט" והאיר באור נגוהות את אותה הגברת, עכשיו הכל ברור, לא?

 13. שאותה גברת מנסה להראות כל יודע תוך שהוא שוטח את טיעוניו בסדר מופתי מ-5 ל-8 ובחזרה ל-7

  כל אחד והשיטה הדצימלית שלו…

 14. לדואל
  לא מבקרים באתר שלך שמצאת לך זמן לצאת מהמחילה?
  ולאש
  מה זה דצימילית ומה זה דציבילית ומה זה דבילית ?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s