ספיידרמן? הומו

כשקראתי את הביקורות הקודמות שלי על הספיידרמנים לקראת כתיבת הביקורת על "ספיידרמן 3", אותו אהבתי מאוד, נזכרתי בהוכחות שמצאתי ב"ספיידרמן 2" לכך שמדובר, אממ, בגיבור-על הומוסקסואל. והנה שש ההוכחות החותכות 

1. בעבר הוא יכול היה להתנשק עם מרי ג'יין (קירסטן דאנסט) רק בהיפוך, כלומר כשהוא תלוי כעכביש. העובדה שמרי ג'יין אוהבת את זה ככה ממש לא משנה. שנית, הוא מתחמק ממנה בכל מני תואנות משונות, כמו תפקידו בעולם הזה, ועכבישיותו. אסון נוראי ימנע תמיד את הנשיקה הבאה.

2. ספיידרמן/פיטר פרקר (טובי מגווייר) מאוהב בחבר שלו הארי אוסבורן (ג'יימס פרנקו). זו הסיבה למערכת היחסים המורכבת ביניהם. שימו לב לסצינה בה ספיידי מגיע לספתו מעולף, ופרנקו צריך להעיר אותו – כנסיך את היפהפיה הנרדמת.

3. כשספיידרמן אינו יכול לעוף יותר, וידיו אינן יכולות להפריש עוד את אותם קורים דביקים, לבנים, בהם כה הצטיין בסרט הקודם, הוא הולך לרופא, וזה אומר לו תחליט מי אתה. והסאבטקסט: תחליט מי אתה, הומו או סטרייט.

4. אחרי שהחליט שהוא לא ספיידרמן יותר, פוסע ידידנו ברחוב מאושר, לבוש ומתנהג כחנון המאה, והפסקול הוא Raindrops Keep Falling on My Head. הקשיבו למילים, האין הן שחרור מכבלי הספיידרמניות והמאצ'ואיזם הכרוך בכך?

5. ההצגה בה משחקת מרי ג'יין היא "חשיבותה של רצינות", ובאנגלית, The importance of being Earnest. מדובר במחזה של אוסקר וויילד, מהתלה על שני חברים שמתעקשם להיקרא ארנסט (רצינות). הנשים שחושקות בהם חלמו כל חייהן להינשא לגברים בשם הזה. השורה האחרונה בסרט היא "עכשיו הבנתי את חשיבותה של רצינות".
ארנסט הייתה מילת קוד להומוסקסואלים באנגליה כשנכתב המחזה, בסוף המאה ה-19, ומכאן ברור שהמחזה  ובוראו מתחבטים בסוגיה. הסרט של אוליבר פרקר יצא כמה חודשים לפני ספיידרמן הראשון. עכשיו. מרי ג'יין מחכה נואשות שפיטר יבוא לראות אותה בהצגה. היא משאירה לו כרטיס, הוא מאחר ומבריז לא פעם. הכיסא שלו נשאר ריק.
"אני כבר לא כיסא ריק", הוא אומר, אחרי שהוא מגיע סוף סוף לראות את המחזה. כשהוא מגיע, ומבין את חשיבותה של רצינות, או של הכרה בהומוסקסואליות, והיא רואה אותו על הכיסא, היא בדיוק צריכה להגיד במחזה את השורה "אני שמחה", ומתבלבלת. היא שמחה, אבל גם עצובה, מאחר שהנה, נכון שפיטר אוהב אותה, אבל זו אהבה אחרת.

6. פיטר פרקר (בתחפושת העכבישית) עולה במעלית עם האל ספארקס, הוא מייקל מ"הכי גאים שיש", והמתח המיני ביניהם לא מוסתר. מייקל מחמיא לו על התחפושת. לאותו מייקל יש בסדרה (בשותפות עם ג'סטין) חברה ליצירת קומיקס. לגיבור העל שלהם קוראים Rage (זעם) והוא שואב את כוחו מעשיית סקס. ממש Rage against the Machine (וגם הלהקה הרעשנית שקצפה נגד אמריקה התאגידית, האימפריליזם התרבותי ודיכוי הממשל, והתפרקה ב-2000).

* הופיע לראשונה ברייטינג, יולי 2004

45 מחשבות על “ספיידרמן? הומו

 1. בשביל זה יש מבקרי קולנוע.
  לא בשביל להגיד לנו "תלכו" או "אל תלכו".
  בשביל להאיר לנו פינות חשוכות שלא היינו מגיעים אליהן בלבד.

  תודה, דבורית.

 2. אנחנו גם באים מעולם של שחור לבן ועמימות מינית מכוונת, נסיעה במנהרת זמן וחולצות פסים

 3. גובלין גם יכול להיות שם קוד ל____ והוא כל הזמן רודף אחרי פרקר ופרקר לא יכול להשתחרר ממנו.

 4. פינגבק: שווה קריאה

 5. לפעמים זה קורה שלא ברור לי לגמריי אם הפוסט הוא העניין המטופש שראוי לתגובה או שמא זה המראה שלו במגיבים שמצריך צבון מיוחד.
  אז נגיד שספיידרמן הוא הומו, ביג פאקיניג דיל. מה זה אמור לומר? שכאילו בגלל שהוא הומו אז האקשן, או השד יודע מה עוד יש בסרטים האלה, הוא לא מהנה? או שזה טוחן יענו "משמעות" נוספת לסרט חסר משמעות? כאילו, כל אלה שמאוננים עכשיו על "הפינות החשוכות" שהמבקרת "האירה" להם בפוסט הזה, אמורים כאילו, להנות באופן אחר? או אולי עלי להמשיך ולחשוב שיש צורך דחוף לשלוח יותר מידיי אנשים לאיזה גולאג לשם חינוך מחדש, או סתם כדי להזכיר להם שיש אפשרות להפעיל את הקופסא שמונחת על הכתפיים שלהם באופן קצת פחות מתבטל?

 6. תהיתי מתי סוף סוף יהיה גיבור הומו שיודע להרביץ בסרטים

  מה את אומרת על 300 הלקהילה או לצריה?

 7. לפעמים אני תוהה אם אתה הוא הטיפש או רק הדמות שאימצת לעצמך. לפעמים אני תוהה אם אתה חוזר שוב ושוב לקרוא דברים שאתה לא אוהב רק כי אתה נהנה לענות את עצמך או להציק לי.
  הרי אתה בא לפה כדי להגיד שאני כותבת שטויות, אין לך שום מטרה אחרת. אז אני חוזרת בפעם האלף: תסתלק מכאן.לא נעים לי לקרוא אותך. אתה מטרד סוציומטי חסר תקנה וטרחן בעל יכולות ניתוח והבנה של מקל ארטיק.

 8. מכיוןן שהדבר היחיד שיש ב""300 אלו הריבועים על גופיפי הגברברים ואין שום סיבה לשפוט את הסרט הזה באופנים אחרים, אולי אפשר להסתפק בכך וליהנות מהגופות.

 9. ב-3 עדיין לא קורה כלום בינו לבין מרי ג'יין. הם בעיקר רבים וכל הביקורים שלה בחדר שלו נגמרים בנזיפות הדדיות.
  נראה, נחכה ל-4
  שמעתי שבקומיקס יש עדויות לכך שקורים ביניהם דברים גם מתחת לבגדים, אבל לא ראיתי במו עיני.

 10. היה נחמד לשם שינוי לא לנסות לחפש רמזים הומוסקסואליים בכל סרט שעולה לאקרנים. התופעה הזו לא ברורה לי,בייחוד מקרב אנשים שאינם כאלה, ואני מייחל ומתפלל שתיעלם בקרוב ונוכל לחזור לדון בדברים יותר ראויים.

 11. דבורית, אוקיי שעשוע אבל אי אפשר למצוא שעשועים אחרים? הנושא הזה לא נעים ויש תחושה שהוא נכפה על כל מיני קוראים שלא באשמתם.העיסוק צריך להיות רלוונטי לדעתי בסרטים כמו שורטבאס או הכישרון של מר ריפלי ולא בספיידרמן, אבל זו רק דעתי.מי שמסכים מסכים ומי שלא לא.

 12. שלא תוגיעי ראש יתר על הנחוץ אני מוכן לנדב לך שאני טיפש בהכרה ואולי בגלל זה גם אני תמה אם את חוזרת שוב ושוב לראות סרטים של במאים שאת לא אוהבת רק כי את נהנית לענות את עצמך או סתם כדי להציק להם בביקורת.
  ולעניין השעשוע המשונה.קצת מוזר שרק לעידן את מגלה שזה שעשוע ואילו את אורה גלברט שממש נפלה מהכסא מרוב הערצה, את משאירה עם המחשבה שהיה כאן ניתוח נפלא של סרט שהאיר לה פינות אפלות. מעניין.

 13. אחרי שהסכמנו שאתה טיפש אני יכולה להמשיך הלאה.
  1. נחדד שוב: שעשוע אינטלקטואלי, ואם מישהו יסתור את ההוכחות שלי אפרסם את דבריו בשמחה.
  2. אסביר לך משהו שאתה לא מבין: במסגרת התפקיד שלי אני צריכה לצפות בכל הסרטים. אתה מבין. בוא נחזור על זה: בכל הסרטים. ברור לך עכשיו?
  3. ומאחר שגם את הנקודה השלישית לא הבנת, הנה עוד פעם: אני אוהבת את ספיידרמן, הראשון, השני, ובעיקר השלישי. אני מקווה שמשהו ייכנס לקודקודך מכל זה.

 14. נעים, נכפה עליך ומטריד אותך. באמת שאני תוהה.

  המשפט "התופעה הזו לא ברורה לי, בייחוד מקרב אנשים שאינם כאלה, ואני מייחל ומתפלל שתיעלם בקרוב ונוכל לחזור לדון בדברים יותר ראויים" הוא הומופוביה לשמה. סתמית, טיפשית, ריקה מתוכן – אבל הומופוביה – וככזו היא ראויה לגינוי (דבורית? כן כן, קצת חבל שפטרת את עצמך עם השע-שו-ע. אין סיבה להצטדק בפניו. זהו ניתוח קולנועי לגיטימי וראוי בהחלט)

 15. לא התכוונתי חלילה לחזור בי או להצטדק. בהכירי את עידן ואת תפיסותיו ניסיתי לשכנע אותו להתייחס לעניין כתרגיל אינטלקטואלי, שעשוע אינטלקטואלי כמו שכתבתי לקלישאי ירום הודו.
  אני עומדת מאחורי כל מילה, והקדשתי לכך קצת מחשבה ותחקיר, כפי שאפשר לראות.
  ***
  יעל, תודה, הקדמת אותי, מישהו שלח לי לינק, ורציתי להוסיף לפוסט, אבל בינתיים התברר שיש איזו תקלה ואי אפשר להיכנס למסך עריכה.

 16. ראיתי רק את הראשון, אבל כבר אז ניסיתי להסביר לחבריי לצפייה למה ספיידי הוא הומו. אני חושב שהצלחתי לשכנע כמה מהם, אבל אני לא בטוח, הם היו חיילים הומופובים.
  (העובדה שהוא היה הסרט הנצפה ביותר בחדר שלי, בו היו כמה חברים שהפגינו מיניות דו משמעית רק הוסיפה לתחושתי)

 17. מישהו כאן מוכן לסבר אוזני מאי נפקא מיני (יש מישהו שמבין כאן תמילים האלה?) מה זה בכלל משנה למישהו אם הוא הומו או סתם אחד שעבר ניתוח מין או שבכלל הוא אמבה.
  אתם מביאים לי זכרונות מהמחלקה הסגורה, דיביליות זה לא עניין אובייקטיבי?

 18. כבר סיכמנו, למה אתה קורא מה שלא מעניין אותך, תסביר, מה הסיפור שלך?
  יש ברשת מיליוני מילים, מה נטפלת לאלפים הבודדים שלי? ולמה שלא תטפל בזה בעזרת איש מקצוע?
  אולי כך תיגאל מההתמכרות

 19. גיא, כפי שאמרתי אינני מחייב איש להסכים עם דעותיי, הן שלי ואני מדבר רק בשם עצמי. אם אתה רוצה להאשים אותי בהומופוביה זכותך,אני מניח שבאיזשהו מקום אתה צודק, רק שאני לא מסכים איתך שזה ראוי לגינוי.אין שום דבר המחייב אותי לאהוב הומואים או להסכים עימם, זכותם להתבטא כמו כל קבוצה אחרת באוכלוסייה וזכותי לחשוב אחרת מהם וגם לומר זאת בצורה מכובדת.

 20. Raindrops Keep Falling On My Headמתוך הסרט קיד וקסידי זכה באוסקר כשיר הטוב ביותר ב 1969. מילים ולחן: האל דייויד וברט בכרך. הביצוע בסרט הוא של בי.ג'יי. תומס אבל מאז בוצע ע"י עשרות זמרים,הביצוע של סשה דיסטל מ1970 היה להיט גדול בבריטניה.

 21. אין הרבה הבדל בין להיות הומופוב ולהיות אנטישמי. שניהם דעה קדומה כנגד מיעוט.
  אז גם אם אתה מנסה להתנסח באופן "מכובד" זה לא ממש מפחית מגסות דעותיך.
  וקלישאי (איזה נודניק הוא, יא אללה), כל הרעיון באמנות, ספרות, קולנוע וכו' זה להצליח וליצור זויות ראייה חדשות על עצמנו והעולם. זה כיף, לפעמים לראש לפעמים ללב. לא כיף לך, לא נורא. תתנחם שלנו כן

 22. אין הרבה הבדל בין להיות הומופוב ולהיות אנטישמי. שניהם דעה קדומה כנגד מיעוט.
  אז גם אם אתה מנסה להתנסח באופן "מכובד" זה לא ממש מפחית מגסות דעותיך.
  וקלישאי (איזה נודניק הוא, יא אללה), כל הרעיון באמנות, ספרות, קולנוע וכו' זה להצליח וליצור זויות ראייה חדשות על עצמנו והעולם. זה כיף, לפעמים לראש לפעמים ללב. לא כיף לך, לא נורא. תתנחם שלנו כן

 23. ביסטי בוי, איזה שטויות. אני לא מגביל את ההומואים ולא אומר להם אל תהיו הומואים, אני אישית מסתייג מאורח החיים הזה, זו זכותי המלאה ולא כולם חייבים להתפעל מהם. מי שנוהג בחוסר סובלנות זה דווקא אתה שלא מכבד את זכותי להביע שאט נפש מנטיות הומוסקסואליות.

 24. בואינה את, את כותבת בבלוג הזה, כותבת וולווט, כותבת בפנאי פלוס ועוד מבקרת בהרבה בלוגים קוראת ומשאירה תגובה. זה וואחד כושר וכישרון כתיבה שצריך להסיר בפניו את הכובע. עכשיו גיליתי שאת גם קוראת ומגיבה בבלוג של ידידך הטרחך א וזה לגמריי הדהים אותי. בתוך כל בלגן הכתיבה האין סופי שלך את מצליחה בזמן קצר גם להבין מה הוא בכלל אומר עם כל השורות הארוכות והאין סופיות שהוא מורח שם וגם לענות לו בשפה מסובכת שהוא מצליח לפענח ואפילו להגיב אליה. בחיי שזה שיא השיאים, משהו שייקח הרבה שנים לאחרים לשבור. כל הכבוד!

 25. טוב האמת לא צריך לקלל אבל אתם טועים בגדול כי ספידרמן לא מאוהב בחבר שלו זאת הטעות שלכם אני מעריץ אותו גם אבל לא ראיתי שיש אהבה בין גברים זה לא נכון אז את משקרת כל הזמן זה ניקרא רכלות יכולים לעצור אותך את מוציאה דיבה על השחקנים טוב אני אוהב את ספיידרמן זה לא אומר שאני הומו אני מעריץ שלו מכיתה ו טוב בלי רכילות טוב בייי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s