מי הדליק את האור?

לצערי הרב אני חייבת להודות שלמישל גונדרי יש יצירת מופת אחת עד כה, שמש נצחית בראש צלול, סרט שקרע אותי לגזרים. מאז אני סאקרית שלו, ומתאכזבת פעם אחר פעם. אצתי לראות את קדימה, תריץ אחורה (שגונדרי כתב וביים) ואני מודיעה בבעתה שלרגעים אפשר לחשוד שקמצוץ קווין סמית חדר למוחו של גונדרי וחולל בו שמות. קמצוץ, כי תודה לאל, גונדרי אינו גס רוח כסמית.

 

בגלל ביקור לא מוצלח בתחנת כוח ג'רי (ג'ק בלק) הופך למגנט אנושי, שמוחק את כל קלטות הווידיאו בספריה נידחת בעיר קטנה בניו ג'רסי. ג'רי וחברו מייק (מוס דף) מחליטים לביים גרסאות כיסוי טראשיות במפגיע לסרטים האבודים. בהתחלה זה מצחיק, אבל אחרי שלוש הפקות כאלו זה מציק.
אני מבינה שזה משל על מות הקולנוע, וקריאת בוז לאולפנים הגדולים ולתקציבי הענק, בעצמי שילחתי לחופשי את אוסף קלטות הווידיאו שלי ב-1 באפריל שנה שעברה, וזו לא בדיחה, כך שאני מבינה את הנהי, אבל היה משעמם כל כך.
ואסיים בזעקת שבר: גונדרי, חזור לצ'רלי קאופמן, אינני יכולה עוד!

בכל סרט שאליו אני מגיעה אני מתפלצת מחדש מהקונספט של לשבת באולם, בטמפרטורה שלא מתאימה לי ובקרבת אנשים שאינם לרוחי. לא רק זה. בעומדי בקופה, התרתה בי הקופאית שאין הפסקה. עם כניסתי לאולם הודיעה לי הסדרנית חגיגית שאין הפסקה. לא הבנתי מה קפץ עליהן ובשביל מה הודיעו, ולכן היה מצחיק מאוד כשבמהלך הסרט נדלקו האורות בעוד הסרט ממשיך לרוץ. זה קרה פעמיים ועבר זמן עד שהגברים בשחור של קולנוע לב השתלטו על התופעה המוזרה.
(זה אתר הסרט המופלא. שווה קליק)
ביקורות: הטולרנטית של אורי קליין, המחבבת של יאירוה והמאוכזבת של יקיר אלקריב.
וראיון עם גונדרי.

מורידים מהרשת?

במהלך הסרט לא יכולתי שלא להרהר בשיחה שהייתה לי בארוחת ערב השבוע. המארחת סיפרה שהיא כמעט ולא הולכת לקולנוע, אלא צופה בסרטים שהיא מורידה ברשת. לדבריה, יש אנשים מסוימים מהם היא אוספת את הסחורה. מתברר שיש תרבות כזו של הורדות, והמורידים, בדרך כלל ילדים ובני נוער, מתחרים ביניהם מי הכי טוב, כלומר מי משגר לרשת סרטים באיכות הכי טובה. הם בונים לעצמם מוניטין, ואנשים יודעים שמהם שווה להוריד סרטים.

שאלתי את המארחת הנועזת אם זה לא מפריע לה, שהרי מדובר למעשה בגניבה, והיא אמרה שלא, שהרי ממילא לא הייתה הולכת לסרטים בהם צפתה שלא ברשות. נימוק נוסף היה לה, עליו לא חשבתי: בהרבה מאוד סרטים צופים אנשים שלא היו מגיעים אליהם לעולם: למשל, אנשים/ילדים בארצות שאינן דוברות אנגלית, יכולים לצפות בבופור מעל דפי הרשת, או בסרטים זרים שהסיכוי שייחשפו אליהם מזערי. צופים מסוג זה לא היה מגיעים לשום בית קולנוע כדי לצפות בו (כמשל), וגם אין סיכוי שהסרטים שאינם להיטים הוליוודיים סובבי עולם יגיע לאזורים נידחים יחסית ע"פ הכדור. כך שצפייה מסוג כזה בעתם מגבירה את השיתופיות, את הרב תרבותיות, את הכולנו כפר אחד קטן.

בלוגינג, משו?

אותה ארוחה, אגב (נו, מה זה משנה? מרק עדשים, סלט ופלפל ממולא. היה טעים), הייתה אחת מקומץ אירועים חברתיים בהם אני לוקחת חלק. אני מודה שחיי הרשת מספקים אותי לחלוטין. הכתיבה בבלוגים והתגובות, הדו שיח עם הקוראים, ממלאים חלק ניכר מהצרכים החברתיים הקטנים ממילא שלי.
מה נזכרתי בזה פתאום? בגלל המאמר מ-Techcrunch האומר שבלוגינג טוב לחיי החברה.

לפי מחקר חדש, כך במאמר, בלוגרים הם יותר סתגלנים, ונהנים מחיי חברה מאושרים ובריאים יותר.
הבלוגרים טענו במחקר שהם מרגישים הרבה יותר מקושרים, ושהם זוכים להרבה יותר תמיכה בזכות הבלוגינג. האינטראקציות האינטרנטיות, כולל רשתות חברתיות גרמו למשתמשים בהן להרגיש פחות חרדה, דיכאון ולחץ. אבל מה, צריך לזכור, כך לפי המחקר, שנקודת המוצא של הבלוגרים הייתה תחושה של מצוקה חברתית טרם פתחו את הבלוג.

חוזרת על מה שכבר אמרתי בנסיבות אחרות: 100 אחוז מכל ההיכרויות והקשרים החברתיים והעסקיים שלי בשנתיים האחרונות נעשו בגלל, בזכות ובאמצעות הבלוגים שלי. הדבר הרע היחיד שיש לי לומר על האינטרנט זה שחבל שלא היה לי מחשב/אינטרנט בגיל 16. המדיום הזה, כך אני מרגישה, הומצא עבורי. לבנאדם א-סוציאלי כמוני, זה עולם ומלואו.

Food for thought

* האם זה הגיוני שבנאדם שלא מצליח להבין את הוראות השימוש למגהץ אדים ירכוש אייפוד? 

* למה בלון הגז נגמר דווקא בשישי, היום היחיד בו אותו בנאדם מסוגל להעמיד סיר על הכיריים?
אולי בזכות השמש שתקפח מחר אוכל לטגן ביצת עין על האבנים.

 

עדכון – קיבלתי שיעור באייפוד, ואפילו צעדתי איתו קלות. מה יש עליו כבר? אייר, בלאר, דת' אין וגאס, פרנץ פרדיננד. לא ייאמן כמה אבק דיסקים צוברים.

 

24 מחשבות על “מי הדליק את האור?

 1. האמת היא שעד לאחרונה התכנים היחידים שהייתי מוריד היו סדרות שאני מכור להן ולא רציתי לחכות שיגיעו לארץ, ומיעטתי מאוד בהורדת סרטי קולנוע, אבל המציאות טפחה על פני. חותכי הוורידים, על פי ספרו של קרת "הקייטנה של קנלר", הוקרן בארץ בדיוק שלוש פעמים, חודשים חיכיתי עד שהסינמטק יואיל בטובו להקרינו שוב, ואז נשברתי, והורדתי אותו מהאינטרנט באיכות מעולה. אחר כך הייתה שורה של ביקורים באוזן השלישית, בה ניסיתי למצוא על המדף את הסרט שאני מחפש ונוחל מפח נפש, ואז פשוט הורדתי אותו תוך שעה וחצי אל המחשב וצפיתי בו באותה איכות בדיוק. אני צרכן מיושן שמעדיף בהחלט לראות סרטים שהוא אוהב בקולנוע ולקחת סרטים מהספריית וידיאו, אבל שתי התעשיות האלה מאבדות אותי בזלזול ובחוסר מקצועיות שהן מפגינות כלפיי, לו האוזן השלישית הייתה טורחת להניח מספיק עותקים של הסרטים המבוקשים על המדפים הם לא היו מאבדים מנוי בדיוק בעוד שלושה סרטים, ולו ההפצה של סרטים בארץ – בעיקר סרטי שוליים – לא הייתה כה מזלזלת, עדיין הייתי הולך לקולנוע.

  אה, ובעיניי מדעי החלום היה טוב משמש נצחית.

 2. העניין עם הגז, כלומר.

  בזמנו, ראיתי את מדעי החלום ולא נפלתי. היה נחמד. על החדש עם ג'ק בלאק אני מוותרת מראש היא בלאק מעולם לא היה הכוס תה לימונית שלי.

  את שמש נצחית כל כך אהבתי שראיתי כבר איזה 30 פעם, ובכל פעם מחדש אני מתחילה להתייפח בסצנה שלהם במיטה כשווינסלט מספרת לקארי על הבובה שלה.

  שבת שלום.

 3. הרבה
  הרבה
  יותר פשוט לשימוש מאשר מגהץ אדים.
  באחריות .

  מאוד סקרן לגבי הסרט החדש של גונדרי , גם אני אוהב אותו , ומדעי החלום אכן היה אכזבה.

 4. בעיקר קלאסיקות שטרם ראיתי. בזכות האינטרנט זכיתי להשלים השכלה קולנועית מכל הרמות, מהאזרח קיין ועד מועדון ארוחת הבוקר. אני לא חושבת שיש בכך גניבה, בעיקר משום שאילו היתה ברשותי טלוויזיה, מן הסתם סרטים אלו היו מוקרנים בה מדי פעם. כך שאין בעיני הבדל אמיתי בין הבקשה ממכר שיקליט לי, לשימוש בהקלטתו של זר מעבר לים.
  אני גם מבינה את צופי הסדרות דרך הרשת: כל כך הרבה לא מגיע בכלל לארץ, ומה שכן, באיחור, בהיפוך פרקים או בשינויי שעות מזעזעים, כך שאין מנוס.

 5. קורא – כן, המקרים שאתה מתאר בהחלט מצדיקים את ההורדות.
  אשתו – כן, את יכולה לוותר (אבל בבית ספר לרוק בלק היה לעילא)
  עמיר – מחר אקבל שיעור באייפוד ונראה
  מורין – כן, גם קלאסיקות נשמע סביר.
  לא יודעת. אני תוהה אם אי פעם אתפתה גם

 6. …נדמה שהטלוויזיה המקומית ממש דוחפת אותנו בכל כוחה לאתרי ההורדות. ניסיון לצפות בסדרת רכש באחד משני הערוצים המסחריים דורש סבלנות ברזל ועצבים חזקים במיוחד. ימי השידור יכולים להשתנות מהיום למחר לעוד שעתיים, שעות השידור משתנות תדיר, סדרה נפסקת באמצע עונה וחוזרת כעבור חודשיים (או במקרה של העונה השנייה של אבודים בערוץ 10, לעולם לא), נוצר פער של לפעמים מספר שנים בין עונה לעונה וכן הלאה. או "פרייזר" האומללה, שנדחפה בטלעד כל ערב לשעה יותר ויותר מאוחרת, עד שהתייצבה על 5:14 בבוקר – אכן שעה נפלאה לצפייה.
  וזאת לפני שהתחלנו לדבר על ההכרח לבחור בין ההיצע של יס להיצע של הוט במקום לבחור מחבילת ערוצים הנגישה לשתיהן, מה שאומר שאת כל הסדרות של החברה המתחרה עליך להשלים בכוחות עצמך, ובמילים אחרות: זה הזמן להגדיל את רוחב הפס.

 7. אולי אני כבר מעט קשישה מדי, אבל הקליפיות של הסרט 'שמש נצחית' עצבנה לי ת'עיניים. אבל התסריט היה מדליק.
  דבורית, יש לי פנטזיה שאת יכולה להגשים. הייתי מתה שתגיבי לפוסט שלי (לכבוד ייחשב לי הדבר). את רשאית להיות סרקסטית וצינית כרצונך, ואשתדל לא להיעלב…:-)

  http://cafe.themarker.com/view.php?t=341310

 8. "ממילא לא הייתה הולכת לסרטים בהם צפתה שלא ברשות"

  ואלה?

  לפי אותו היגיון, ההיא יכולה גם להיכנס לסוכנות מרצדס, לקחת מכונית כי אין שומרים ולטעון שזו לא גניבה. כי "ממילא" היא לא הייתה קונה מרצדס בגלל שזה יקר, אבל אם אפשר סתם לקחת כי אין דין ואין דיין אז זה בסדר….

 9. טוב, לא חייב, רוצה: שלא התפעלתי מגונדרי עד כה כלל וכלל. יש הבדל בין "תחכום" ל"עומק": בעיניי, והוא חזק בראשון וחלוש בשני. אבל זו דיעה על תנאי. צריך לראות פעם נוספת, אולי, את "שמש נצחית וגומר".

 10. לא מורידה ולא טרחתי ללמוד הטכניקה, מהסיבה הפשוטה שאת חווית הביקור בקולנוע, בשיטה המסורתית, אינני מתכוונת להחליף. ולא משנה התדירות. וגם…אכן, אינני מצדדת בגניבה. כנ"ל לגבי מוסיקה.
  ובנוגע לבלוגינג, המצאה מעולה גם לחברותיים בחבורה. ובקיצור, ל-כ ו ל ם.
  ולראיה..שימו לב לשעת פרסום תגובה זו. למי הייתי מעיזה להתקשר, בארץ, בשעה זו?

 11. יעל – לא ידעתי על דרמת אבודים. אולי בגלל שפרשתי אחרי העונה הראשונה.
  וירצי – לא קשור לגיל
  נועה – אוי אוי אוי
  אריק – אם שמש לא נכנס לך ללב בפעם הראשונה,
  אני בספק
  אורי – חוזרת על מה שכתבתי לאשתו – צפב בבית ספר לרוק
  אילנה – אלי את יכולה להתקשר גם בשעה הנקובה (חוץמשבת)
  מצד שני, את צודקת? בשביל מה להתקשר?

 12. אחרי שנים בעבודה שמחייבת גיהוץ, יכולה
  להבטיח לך בלב שלם – אייפוד זה קל בהרבה יותר.
  גיהוץ זה מהשטן.

  אתן לך שיעורים פרטיים כמה שתרצי. מובטח שדרוג רציני באיכות החיים.

 13. לא קונה בגדים שצריך לגהץ. סולדת לגמרי מהפעולה הזו. וזה לא שלא ניסיתי. היה לי פעם מגהץ, עם אדים וכל הקומפלט. לא הלך.

 14. 1. שמש ניצחית סרט מצויין עם פסקול מצויין
  2. הוא לא סרט שהשפיע או שינה משהו בחיי
  3. אין לי בעיה עם קווין סמית, למרות שלא ראיתי את סרטיו האחרונים
  4.מתפלצת מחדש מהקונספט של לשבת באולם, בטמפרטורה שלא מתאימה לי ובקרבת אנשים שאינם לרוחי – זה משפט אופייני ונהדר שלך, את רוצה לומר לי שגם עכשיו כשאין "קירור" כמו בקיץ אז קר לך?
  5. אני לא אוהב וכמעט לא יכול לראות סרט בטלויזיה או בבית, ותמיד מעדיף קולנוע
  6. הורדות סרטים- אני מבין שיש אנשים השונים ממני ומעדיפים לראות בבית אחרי שהורידו, תופעה שתתעצם, ותביא לעוד בתי קולנוע אחרונים שלא ישרדו גם הם ואז אוכל לצלם אותם נטושים
  7. בקטע על הבלוגינג את מתעלה על עצמך, שלא באופן נדיר, עם משפטים כמו
  "ממלאים חלק ניכר מהצרכים החברתיים הקטנים ממילא שלי."
  או "המדיום הזה, כך אני מרגישה, הומצא עבורי. לבנאדם א-סוציאלי כמוני, זה עולם ומלואו. "
  התענגתי, כנראה גם בגלל שאני מאוד מבין
  8. את צריכה עזרה במילוי האייפוד?

 15. אשתו – לפעמים אי אפשר להתאפק
  שרון – תודה (X10)
  לא, הגיע הזמן לעשות שימוש במאות הדיסקים השוכבים כאבן שאין לה הופכין

 16. את הגונדרי החדש טרם ראיתי (אני צריך קודם לראות את זה יגמר בדם, להבדיל) אבל אהבתי מאוד גם את מדעי החלום, עם כל התסכול הנלווה לצפיה בו. אז סביר שאחבב פלוס גם את זה.
  יש לציין שגילית את תופעת ההורדות די מאוד מאוחר… אני ממשלימי הקלאסיקות דרך הרשת ומצפה לכך שבתקופה הקרובה (שנים ספורות) שירותי הורדת הסרטים באופן חוקי ואיכותי יתפסו תאוצה, כרגע איכות הקבצים עדיין לא מספקת מבחינתי חלופה קורצת מספיק בשביל שאקטום את הענף עליו אני מתכנן להתיישב.
  ובקשר לאייפוד – אמש הוזמנתי ליומולדת כלשהו, ומתוך היכרות עם פס הקול השולט במסיבות הקודמות במשכן, תכננתי להביא מוסיקה משלי. אממה – גיליתי שרוב רובו המוחלט של האוסף המוסיקלי שלי שוכן על גבי מחשב, ולא נותרו לי אלא מיעוט שבמיעוט של דיסקים.
  אגב, את מכירה את תופעת הורדת השירים מהאינטרנט, כן? 😉

 17. לא "הכרתי" את התופעה עכשיו.
  דיברתי עליה ברצינות, עכשיו, עם מישהי שזה הפך לאורח חיים עבורה.
  אני גם מכירה מי שעסוקים כל היום בהורדות, ואין להם זמן לראות.

 18. דבורית, לדעתי הורדת סרטים היא פתרון אידיאלי בשבילך בתור מי שלא משתגעת על ישיבה באולם קולנוע עם אנשים זרים. תאמיני לי שאני יותר ממבין לליבך ובשנה האחרונה מספר הפעמים שהלכתי לקולנוע הצטמצם במידה ניכרת. אין כמעט שום סרט שאי אפשר לחכות שייצא בדי.וי.די או שאפשר יהיה להוריד. אני מצטער אבל אין לי נקיפות מצפון על "הגניבה" כביכול. אהיה הרבה יותר אומלל אם אצטרך לשבת באולם קולנוע עם אנשים שלא סותמים את הפה ולא מכבדים את זולתם.אפשר לומר שהשינוי הזה הציל את האהבה שלי לקולנוע.

 19. לאייפוד. לא זוכרת איך קראתי לו.

  וכן, השימוש בו יותר פשוט מלהכין קפה, וכאן מדברת מישהי שלא יודעת אפילו להוריד את בופור, לו תרצה.
  כבר כמעט שני ג'יגה מלאים, ובתוכם דיסק לועזי בודד. הכל תוצרת הארץ.

  בשמש נצחית צפיתי פעם אחת, ולמרות שהיה מרתק, נראה לי, הממ, טיפל'ה ילדותי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s