בלוגרים, היזהרו מיחצנים

החמצתם את הכתבה על הבלוגרים ("האנשים שכותבים יומנים אישיים ומעלים אותם לרשת"), הדבר הגדול הבא, בחדשות ערוץ 10 הערב? לא נורא, השלימו עכשיו (רק 2:11 ד').

נאור ציון, למשל (יכול להיות שזו עילת הכתבה, קידום התוכנית של ערוץ 10?), ערך מפגש בלוגרים, כדי שיכתבו על מפעלותיו. הוא חילק להם חולצות לקידום התוכנית שלו והבטיח שיכתוב איזה פרק עם בלוגרים שיוצאים מהמחילות שלהם, שהרי הם אנשים מוזרים כאלו, נו.

הבלוגרים הם סוג של מנוע אנושי שנמצא בתוך האינטרנט… הם טיפוסים כאלו (נ. ציון)

חוץ מזה התברר מהכתבה שכל עולם היח"צ מסתער על הבלוגרים ומעניק להם מתנות, ומזמין אותם לאירועים, ושולח אותם למסעדות ולאירועים מופלאים, למשל זה של לוריאל, שם אפשר היה לקבל מתנות בשווי אלף שקל!

עוד דווח בחדווה בכתבה על קבוצת בלוגרים אמריקאים שהגיעו לישראל ביוזמת ועל חשבון משרד התיירות. הם צריכים לשמש שגרירינו בעולם, אז לקחו אותם לטיול בכל אתרינו המפורסמים. רק דבר אחד שכחו לתת להם, כמו שהתלונן אחד מהם: זמן לכתוב. פרט שולי, נכון?

עיני אינה צרה במקבלי הצ'ופרים כמובן, אבל אני מודאגת, מודאגת מכך שבלוגרים רבים, רובם לא עיתונאים יסתנוורו מכל אותן מתנות קטנות וגדולות שהם מקבלים, ויהפכו כלי שרת בידי היחצנים, כי אתם יודעים איך זה, מקבלים מתנה, אז לא נעים. מה יכתבו, שהמוצר מצ'וקמק?

הבלוגרים הם האושיות המחוזרות ביותר על ידי אנשי השיווק. כולם חפצים ביקרם… הכל כדי שירוצו לספר לחבר'ה… החיזור אחר הבלוגרים הפך חלק אינטגרלי ממערך השיווק (הכתבת, סיוון כהן)

ברור שאיש לא יבוא בטענות נגדם, שהרי הם לא מחויבים לשום מנגנון מוסדר, ובצדק, אבל כשלעצמי חשתי אי נוחות גדולה לראות את חבורת הבלוגרים שנאור ציון קיבץ, מצטלמים עם החולצות המטופשות שהעניק להם.

מיקיעקב, שהציגו את הכתבה, היו משועשעים לחלוטין – הנה הפריקס האלו, הבלוגרים, מצחיקולים כאלו (הם לא אמרו את זה, צפיתי בין השורות).

יכול להיות שאני מגלה רגישות יתרה? לגמרי יכול להיות, לא מכחישה וחוזרת למחילה שלי, לא לפני שאחזור על מילותיה של הכתבת:

הבלוגרים הם אנשי השעה.

27 מחשבות על “בלוגרים, היזהרו מיחצנים

 1. האמת שיחסית לכתבה ממוצעת בנושא אינטרנט, הכתבה הזו היתה סבירה. וכשהבלוגר האמריקאי התלונן שאין זמן לכתוב, חשבתי שהוא הולך להגיד שאין להם חיבור אינטרנט במלון…
  בינתיים ניסיונות הפיתוי לבלוגרים שאני ראיתי היו די עלובים, ואני יכול רק לשער שהתוצאה מבחינת האימפקט הפרסומי היתה דומה. אני לא יודע אם עדיף שיהפכו רציניים יותר, או שיפסיקו עם זה בכלל.

  • אני הרגשתי שבלוגר=חייזר, תמהוני כזה.
   חוץ מזה בטוח שהאמריקאי אמר שאין להם חיבור במלון או שזה עולה 20 דולר ללילה, והורידו את זה בעריכה, כי זה מחבל בתיירות לישראל.

   • אז זהו, שהבלוגר לא אמר שאין לו זמן לכתוב בגלל שהחיבור במלון עולה הרבה כסף … אין לו זמן לכתוב כי הלו"ז שהכינו לו עמוס בביקור באתרים מעניינים בישראל (למרות הציניות – כן יש כאלה.. )

    • כן, זה מה שכתבתי בפוסט, שלא היה להם זמן (קצת טיפשי, בהתחשב בכך שהביאו אותם לפה כדי שיכתבו, ואם כבר, אז למה לא בזמן אמת?)
     כל השאר זו הרחבה שלי על דברים שאולי אמר והורדו בעריכה, ספקולציה גרידא, בהכירי את בתי המלון בישראל (ובעולם).

 2. מהיכרות עם כתבות קודמות של סיוון כהן, היא בוודאי שמעה את המונח "בלוג" לראשונה השבוע.
  גם אני חשתי באלמנט החייזרי המלגלג. לא צריך לקחת כתבה כזאת ברצינות גדולה מדי, כמו גם
  את רוב הכתבות במחצית השנייה של חדשות 10, שהן שילוב נוראי בין יחצנות, הגיגנות גיא פינסית
  וטבלואידיות זולה.

 3. ובכל זאת דומה שהדיווח על בלוגרים מתנרמל והולך עם השנים. כן, בלוגרים עדיין מוצגים כסוג של מוזרות אנושית, אבל בעוד שלפני כמה שנים זה ממש דווח כמין תופעה כמעט פסיכיאטרית, הרי שעכשיו הסיקור נראה לי קצת יותר בכיוון המיינסטרים.
  אני נגד קבלת טובות הנאה, פשוט כי אני לא רוצה להיות חייבת משהו למישהו, אבל כבר דחפו לי איזו שטות או שתיים (שלחו לביתי, וזה נראה לי מאמץ גדול מדי להחזיר) שכמובן לא כתבתי עליהם.
  זו מדינה חופשית (עבור אזרחיה היהודים, וגם זה רק בינתיים), ובלוגרים אינם מחויבים לקוד אתי כפי שמחויבים לו עיתונאים (והקוד הזה משתנה ממילא מעיתון לעיתון), אבל עדיין, לו אני קוראת של ההיא שמתארחת במסעדות על חשבון המסעדה, לא הייתי סומכת על הדיווח שלה בגרוש. כי די ברור שהיא מקבלת יחס שבן תמותה רגיל לא יקבל שם. בין זה לבין ביקורת אובייקטיווית ואנונימית אין כל קשר, והיות שיחצ"נים מגונים בעיני, הרי שגם מי שאוכל מידיהם מגונה בעיני.

  כתבתי על זה פעם, ב-2006, כשרק החלו הניצנים של הרומן הדוחה הזה בין יחצנים לבין בלוגרים.

   • למה שישתנה השיח? עולם הפרסום השתנה במשהו? היחצ"נים השתנו? נעשו יותר מתוחכמים, חלילה?
    גם הים אותו ים 🙂

    [ובעניין השיח על בלוגים ובלוגרים, אני חושבת שיש שינוי. היום כבר לא צריך להסביר לרוב האנשים מה זה בלוג 🙂 ]

    • אההה, נניח שלא צריך להסביר.
     זה על משקל "איך סגרו את חדשות? כל האנשים סביב קראו את העיתון הזה?!?" (תחליפי חדשות במרצ/ואלס עם באשיר וכנהלאה)

 4. מצחיק או עצוב (או צפוי?) שהכתבה המטומטמת והמעליבה הזו צצה לה אחרי שבוע שבו התפרסמו בעתונות לפחות שלוש כתבות די מפרגנות על בלוגים בנושאים שונים. כנראה שערוץ 10 החליטו שגם הם רוצים קצת בלוגים?
  (גילוי נאות 1: יש תמונה שלי בטייםאאוט של השבוע)

  ואפילו יותר עצוב זה שדווקא עד היום, כששמעתי את השטויות האלה שיצאו מהפה של נאור ציון, היתה לי התחושה שערוץ 10 (או לפחות הבחור הממש נחמד שמתעסק שם עם התחום הזה) דווקא מבינים בלוגים, משתדלים לדבר איתם כמו שצריך, ומעריכים את הפרסום/פירגון חינם שהם זוכים לו מבלוגרים.
  (גילוי נאות 2: ערוץ 10 שלחו לי הביתה טישירט של החברים של נאור. וגם הזמינו אותי לבוא להקרנה הזו. אלא שהעדפתי לזחול החוצה מהמחילה שלי כדי לעשות דברים מעניינים באמת ולא לצפות באהבל העילג הזה שחושב שהוא מצחיק)

   • צמעי, זו בעיה אמיתית – מצד אחד, אחרי טיים אאוט, השתן לגמרי עלה לי לראש.
    ומצד שני, לא הזמינו אותי לאירוע של לוריאל כדי לתת לי שמפואים בחינם כדי שאוכל לשטוף מהשיער את השתן.
    (כנראה שכל שנותר לי לעשות זה לנגב את הגועלנפש עם החולצה של נאור ציון)

 5. מעולם לא קיבלתי שום הצעה מחברה מסחרית, ארגון או אדם שניסה להעניק לי מתנה, כסף או שווה כסף, שירות או מוצר כלשהו, בתמורה או לא בתמורה לבלוג שלי.
  אבל אולי זה מכיוון שאני חדש בעסק ובעתיד יפנו אלי המוני יח"צנים וינסו לשכנע אותי לכתוב על הבושם החדש והמהם של CK.

 6. זה שלב הגיוני ביותר במאבקי השליטה של ההון.

  לאחרונה התחזקה המגמה של יותר ויותר אנשים שמתייאשים מדיווח אמין וביקורתי ובתקשורת, ועוברים לבלוגיה בשביל גיוון רב וביקורתי יותר.

  כעת, המאמצים של אותם בעלי הון לא צלחו בצנזור הרשת, אז הם הפנו את המאמצים להטלת צל מסוים על הכותבים – צל של אינטרסים. המטרה שלהם היא לזרוע אותו ייאוש שגרם לפנייה לרשת – הידיעה שאי אפשר לבטוח בלקבל מידע או דיעה שנקיים מאינטרסים של בעלי השליטה וההון. המטרה כאן היא ברורה – שכל גולש שחושב שהוא יכול לקבל מידע אמין יותר, או ביקורתי יותר ברשת, יחשוב שוב. כל מה שהם זקוקים לו זו ההשחתה שתגרום לספק, ויהיה הקל ביותר – זה כבר יספיק.

 7. "אני מודאגת, מודאגת מכך שבלוגרים רבים, רובם לא עיתונאים יסתנוורו מכל אותן מתנות קטנות וגדולות שהם מקבלים, ויהפכו כלי שרת בידי היחצנים, כי אתם יודעים איך זה, מקבלים מתנה, אז לא נעים. מה יכתבו, שהמוצר מצ'וקמק?"

  אהם. במה זה שונה ממה שקורה בעיתונות?
  לפחות כשמדובר במתנות אפשר לנחש ש"הכותב היה אורח של".
  אבל רוב הציבור לא יודע להבדיל בין תחקיר לקומוניקט ערוך והסתחבקות-עם-דובר. זו סכנה גדולה יותר, לא?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s