זהות בלויה

ביום בו מלאו לי 16 התייצבתי במשרד הפנים, נרגשת עד מאוד, כאילו מי יודע מה מחכה לי ברגע שאקבל את התעודה המעידה מי אני.

אולי חרדה קיומית, אולי קושי להגדיר את עצמי דחפו אותי לשם. באותם ימים צריך היה לחכות עד בוא התעודה, זה לא היה מתבצע במקום. כשהגיעה אחרי חיכיון ניכר נחלתי מפח נפש: התמונה אמנם תמונתי הייתה, אבל השם הוחלף בשם של גבר.
מבועתת שלחתי את התעודה האנדרוגנית לכלבוטק, וכך זכיתי לתהילת עולם. התעודה המשונה הוצגה קבל עם למשל עשרים שניות על המסך, 100 אחוז רייטינג, ואני הפכתי לכוכבת. טוב לא, לא הפכתי. איש לא שם לב, אבל תוך זמן קצר קיבלתי מהמשרד לרישום אזרחים חרדים תעודה חדשה ותקנית.

וכך היא צמודה אלי בארנק מאז ועד היום, כששתי סיבות עיקריות מנחות אותי (חוץ מזו הפילופסיכולוגית): אחת, למקרה שאעצר באישון לילה ברחוב, שהרי אין סיבה לא לחשוד בי שאני שב"ח;  והשנייה, שאם חלילה אפגע ברחוב (תאונה, פיגוע וכו'), שלא יעסקו רבות בניחושים מי אני, ויטרידו את מנוחת מקורביי בתהיות ובבקשות לזיהוי הגופה או מה.

ולכן, כשמצאתי לפני כמה ימים ת.ז של מישהי זרוקה ברחוב אספתי אותה מיד כאילו היה זה יהלום ענקים או לפחות שטר של חמישים שקלים, ולקחתי אותה הביתה. גיגול קטן ומצאתי את בעלת התעודה בפייסבוק. שלחתי לה הודעה עם מס' הסלולרי שלי. חיפשתי את מס' הטלפון הבזקי שלה, והשארתי לה גם שם הודעה קולית.

מתברר שנוכחותה של התעודה בחייה לא ממש חשובה, כנראה, והיא לא השמיעה קול או אות. אובססיבית ככל שאני יכולה להיות עטפתי התעודה, הכנסתי למעטפה, הוספתי פתק הסבר, והלכתי לשלוח אותה בדואר רשום, כדי שלא תיפול בשבי האויב. רק כשראיתי את 30 האנשים המחכים בתור החלטתי שיש גבול, ושלשלתי המעטפה לתיבה.

מסקנות:
אנשים לא מקשיבים לתא קולי בטל' של בזק.
לא כל בנות העשרים מבלות בפייסבוק.
או שואלות את עצמן מי אני? מה אני?
תעודות זהות זה פאסה.
בפעם הבאה אניח לתעודה להתבוסס בדמה על הכביש.
לא כל אחד רואה את עצמו כפליט נצחי.
או כלוחם גרילה בג'ונגל האורבני, העומד לאבד את חייו או חירותו בכל רגע נתון.

עדכון, שני, 9:22.
אמה של הנערה (שהקשיבה להודעה בתא הקולי!) התקשרה והודתה לי, ואף התעניינה איפה מצאתי את התעודה. סיפרתי לה ששלחתי אותה לדרכה, ונקווה לטוב.

עדכון, ראשון, 13.9
התעודה הגיעה ליעדה, ובעלתה הודתה לי בפייסבוק.

21 מחשבות על “זהות בלויה

 1. אני מכיר מישהו שמאבד את תעודת הזהות שלו פעמיים-שלוש בשנה. אני, לעומת זאת, מסתובב עם אותה תעודה מרופטת מגיל 16, עם תמונה שלי במיטב אופנת האייטיז.

  ויש מדינות שאין בהן בכלל תעודת זהות, כי מה שחשוב זה האדם ולא המספר. אני רק אומר.

 2. כדאי תמיד להסתובב עם תעודת זהות גם כי אם יעצור אותך שוטר כשתחצי את הכביש באדום, שלא תסתבכי יותר בגלל היעדר תעודת זהות. לי יש שתיים, כי חודש אחרי שפרצו לי הביתה לפני כך וכך שנים וגנבו את התיק, הוא נמצא על כל תכולתו למעט כסף וכרטיסי אשראי.

 3. מיכאל – לא יודעת. לא בטוח שהיא ממש שם
  ר"ש – דווקא אף פעם לא הייתי בתחושת i am not a number
  מה גם שיש לי מס' ת.ז מדוגם. בכל מקרה, זה הרבה יותר מזה
  מיכל – נו, תמיד היית בחורה פרקטית, אבל מצד שני, אם יתפסו אותך עם שתי ת.ז. זה לא ייראה פלילי-משהו?

 4. אריאל – חכה חכה עד שתעבור באדום ויעצרו אותך
  יעל – באיזה בסיס, של משרד הפנים? ומהו ה"מצב" שלי?
  חנוך – יש מצב

 5. ברשותי תעודת הזהות הכחולה המקורית. מרופטת ועם תמונה לא מייצגת any more. אין לי שמץ היכן היא בבית. לפני זמן מה הייתי צריכה להצטלם בשביל רשיון הנהיגה, בטלפון אמרו לבוא עם תעודה מזהה כמו תעודת זהות או דרכון. בסוף הגעתי לשם ללא שניהם והפקידה לא אמרה מילה אלא הסתפקה ברשיון הנהיגה הישן. גם במפגשים עם שוטרים, או לחילופין בבחירות – שפעם פעם אפילו החתימו את תעודת הזהות בזמן בחירות, הסתפקו ברשיון נהיגה.

  האם תהילת העולם שלך בכלבוטק נמצאת ברשת?

  אגב, מאוד קשה לי עם הפורמט החדש של ולווט. בכלל לא רואה תגובות ולא יכולה להגיב. בימים הראשונים גם לא הצלחתי להיכנס לפוסטים. האם אני היחידה?

  • בענין תהילת העולם, היא לא נמצאת ברשת. הרי זה היה בימי הראינוע.

   בעניין ולווט, אכן צרות בכותרות. עובדים על כל התקלות והבאגים וכאלו. ככל שאני יודעת, בעיית התגובות היא באקספלורר 7-6. אם בא לך לנסות ב-FF או בכל דבר אחר. או לשדרג את האקס' ל-8.

   אם לא, חרקי שיניים וקללי.

   • גם בימי הראינוע היו הקלטות.

    כמו אריק איינשטיין, טוב לי עם ההרגלים הישנים. בנוסף למה לשנות אם הכל עובד. טוב, עכשיו כבר לא הכל. בכ"א בהווה יש לי בעיות רק בולווט ובשלג (אבל בשלג התגובות הן לא כמו הדיאלוג הנחמד בולווט. הערת אגב נוספת: בסקירת העיתונות היומית בעין אין בכלל תגובות, חבל להם וטוב לך). אין אף אתר אחר שאיני רואה בו טוב בגלל דפדפן לא הכי מעודכן. לגאוניות ההיי טק הפתרונים. לפי הגישה של שדרוג קבוע אז כל כמה שנים אצטרך להתאבד כדי שלא אשאר תקועה עם "שנת יצור" מתיישנת.

    אם אחרוק שיניים חזק מדי תהיה סכנה ברורה ומיידית לפלטות. אסתפק בקללות.

 6. המספר שלי הכי מדוגם.

  סדרת "האסיר" – איזו נוסטלגיה. לו היה לי כוח, הייתי תרה אחר לינק לנעימת הפתיחה המלווה בקריינות הקבועה: …by hook or by crook…

 7. ההפי אנד של התעודה העובדת ששבו בנים לבסיסן ותעודות לארנקן קצת קלקל את התובנות הלאומיות מהתור לסרטיפיקאט מזכירה לי את הסיפור האלמותי של קישון על הטיסה שלו עם טופל לטקס האוסקר שקצת לאחר שהמטוס המריא טופול דיווח לו שאיבד את הארנק הפספורט והדולארים (והימים ימי ספיר ואשכול דולרים ניתנו בארץ במשורה וגם כן קצת ובעיקר בלילינבלום..) קישון ניצול שועה ושואה עם תעודה נדרך במקומו והכל לדמין קאלגסים אמריקאים בועטים בו ובכוכב הסרט שלו למחנה ריכוז אמריקאי ושנתנו נדדה כל הדרך מלוד לLA . טופול צבר בריא וחסר קומפלסיקם הלך לישון ונם וישן בעוד קישון כוסס ציפורנים כל הדרך….גם אצל קישון בסיפור יש הפי אנד וקצת פני LA הפספורט והארנק שבו אל בעליהם כמו כלבלב מאולף ששב לביתו מקשקש בזנבו….
  לקישון כמובן היתה תובנה ענקית מהסיפור הזה והיא שהוא לעולם אבל לעולם לא יהה חלק מהישראליות הזאת מסתבר שלעיתים תעודת זהות היא רק תעודות זהות וארנק הוא רק ארנק.

 8. מה שצריך לעשות במקרה שמוצאים תעודת זהות הוא למסור אותה למשטרה.
  כדי למנוע מצב שמישהו ישתמש בתעודה למעשים לא כשרים.

  • באמת נראה לך שאלך לחכות בתור במשטרה ולמלא טפסים ולתת את התעודה? למה, אני סומכת על העבודה שלהם?
   עדיף לי לעשות את זה לבד, ולהחזיר את התעודה לבעליה בכוחות השכל הישר.

 9. גם לי יש סנטימנטים מיוחדים לתעודת הזהות שלי:
  לפני חצי שנה בדיוק נוסף לה ספח (כי אין מקום לשמונה ילדים בספח אחד…)
  אני מתכוונת לשמור אותה לנצח, שכן בה רשומים כל ילדי.
  בעוד חודשיים ימלאו לבכורתי 18 ואם אאלץ להנפיק ת"ז חדשה, היא לא תופיע בה…
  ואם אלד בעשור החמישי של חיי?! – ספקולציות….

  • זו אפליה, שאין מקום ליותר משמונה ילדים בספח, אפילו ניסיון של המדינה לקבוע את המספר הסופי 🙂
   וכן, אם את רק רוצה, אני מאחלת לך ללדת גם בעשור החמישי לחייך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s