הקוראים בקלפים, בכפכפים ובפנים

במסגרת מנהגי העידן החדש, בו לכל קוראת בקפה או בקפלים, בכפכפים או בקלפים, יש פינה בתוכנית אירוח טלוויזיונית או רדיופונית, ולכל נוחי דנקנר יש רנטגן משלו, ולכל אחד ואחת מהקוראים והרבנים יש עדת מעריצות ומעריצים, נהוג גם ללגלג עליהם, על ההבלים והשטויות, על אחיזת העיניים והקשקושיות.

אבל נקודת המבט שלי השתנתה באחרונה. הקשבתי לכמה קוראות שכאלו, העונות לצאן מרעיתן, וגם לכמה עשרות פסיכולוגים והאמת היא שאין הבדל גדול בין אלו לבין אלו. ולמה הכוונה, לפני שיו"ר איגוד הפסיכולוגים הבינלאומי תובע אותי לדין?

אני מתכוונת לתמיכה הנפשית. ראו את הקוראות והרבנים. או הקוראים והרבניות: הרי מה הם אומרים לפונים אליהם, הסובלים ממצוקות?

אם לאחד את הכל, זה נשמע בערך כך: יהיה טוב, יש לך הרבה כוחות שאת אפילו לא יודעת עליהם. כן, המצב הכלכלי ישתפר. כן, תמצאי עבודה, כן, תמצא זיווג. כן עסקייך יחבקו את כל העולמות. כן, הבריאות גם היא תהיה בסדר: רק לכו לרופאים ועשו מה שאומרים לכם, ועברו בדיקות ואל תזניחו, ואני נשבע/ת שהכל ישתפר.

ומה רע בכך? הרי שכנוע עצמי ותמיכה חיצונית יכולים רק להועיל. ואם לא להועיל, לא להזיק. לא, אני לא אומרת שצריך אדם להתמכר ולשלם ממיטב כספו לקוראים ב- מדי שבוע או חודש, אבל אני לא רואה שום פסול בשיחת עידוד כזו אחת ל. בסך הכל כל הקוראים הללו, ואני באמת לא מבחינה בין רבנים לקלפניות, משתמשים באינטואיציה בריאה, בנסיון חיים ובכריזמה שיש להם.

אם תקשיבו טוב טוב לדבריהם, תראו שאין שם שום דבר מסוכן או מטריד: שיחת חיבוק, תמיכה ועידוד, וקריאה לאדם שנמצא במצוקה להאמין בעצמו.

הקשבתי באחרונה גם לפסיכולוגית ולפסיכיאטר מוערכים, כאלו שנאמר עליהם שהם חודרים לחדרי הלב בתוך עשרים שניות, וקוראים את פרצופו של אדם בתוך שנייה וחצי. ובכן, שטות גמורה. הדברים שאפשר לשמוע מפיהם לא מאוד רחוקים מאלו שמשמיעות ומשמיעים הקוראים ב-, אלא שהם מגובים במראי מקום אקדמיים, ולחלקם לפחות יש גם את האסמכתא לתת מרשמים לתרופות פסיכיאטריות. חלק אפילו נוהגים לחלוק את רעיונותיהם בנושא המינונים והכדורים בתוכניות שונות.

אז מה אני אומרת, שהפסיכולוגיה, הפסיכותרפיה והפסיכיאטריה הם עפר ואפר? לא, בטוח יש מי שחייהם השתנו בזכות שכאלו. אני אומרת רק שאין לפסול גם את הקוראים בפעמוני רוח, אלו שבמקום לדווח על ממצאים ומחקרים מדעיים טורפים קלפים ומסתכלים במשקעי הקפה ומשליכים נרות לאש ואומרים לך שיהיה טוב, ושיש בתוכך תעצומות נפש שלא ידעת על קיומם. חי נפשי, הם צודקים. יש לך.

הקופסה בכניסה. כמה? כמה שתרצו.

23 מחשבות על “הקוראים בקלפים, בכפכפים ובפנים

 1. נדמה לי שלא מעט מהמבקרים אצל הקוראים בקלפים ובקפה ובשווארמה עושים זאת לא בשביל שיחת עידוד, אלא מפני שהובטחו להם ידיעת העתיד ורפואת-כשפים וקמיעות וברכה. וזה הולכת שולל, שלא לומר שקרים ישר בפרצוף. בנימוק של תמיכה נפשית אפשר להצדיק כמעט כל דבר. לא עדיף משהו שמוכח מדעית כאפקטיבי יותר מפלצבו? (ואני דווקא לא מתכוון לטיפול הפסיכולוגי הדינמי, הפופולרי כל כך בישראל, שההוכחות ליעילותו אינן מספקות).
  כל זה, כמובן, בלי להתייחס למקרים עצובים בהרבה, כמו חולים במחלות קשות שהחליטו לוותר על הטיפול הרפואי כי הרב אמר, או כי הם נותנים אמון בבקבוקון המים המזוקקים שמכר להם הומאופת במחיר מופקע.

  • זה בדיוק מה שכתבתי: הסטתי לרגע את הדעות הקדומות שהיו לי, והקשבתי להן רוב קשב.
   שוב, אני לא מדברת על אחיזות עיניים (לא נתקלתי) ועל גריפת כספים, אלא על מה שהן אומרות לפונות, ומה ששמעתי היה לגמרי עידוד מעודד:
   כן, יהיה לך טוב, כן, תמצא/י אהבה, כן, יוקל לך כלכלית באביב 2010.
   מה רע?

 2. הכל שאלה של אמונה. כשמאמינים במשהו – כל דבר – אפשר להעזר בו לפתרון רוב הבעיות או לפחות להקלה בהן. מבעיות נפשיות ועד לבעיות רפואיות.

 3. הנה שתי נבואות משלי, מבוססות היטב על קריאה בשאריות האורז שנותרו בסיר שלנו משבת:

  1. אם תפתחי בלוג אנונימי על ביקורת התקשורת ותריצי אותו לפחות חצי שנה, יהיו לך הרבה מאוד קוראים. כל מערכות המדיה יפתחו את הבוקר שלהן בקריאה אצלך, יזמינו אותך לתוכניות ואת תהיי מזוהה יותר מכל אחד אחר אצלנו עם המונח "בלוג".

  2. הגימטריה, שגם היא דיברה אלי מתוך הסיר, מבטיחה לך חיים מוצלחים במיוחד. ידעת ש"ולווט אנדרגראונד" בגימטריה (576) זה גם "עושר" (576), גם "המספרים הזוכים בלוטו" (576), גם "כשרון" (576), גם "כל מילה אמת?" (576) וגם "סקס פרוע" (576)?

 4. העניין הוא שאני מכירה לפחות ידעונית אחת שממש השלתה חברה שלי והבטיחה לה שתקבל עבודות – שלא קיבלה, ושיתגשמו לה אהבות – שלא קרו, וכשהדברים האלה נכזבו, החברה שלי ממש ממש ממש נפלה חזק. ברור שיש לנו תעצומות נפש להתגבר על הכל, הבעיה שיש בתחום הזה כל מיני שרלטנים (האמת, כולם שרלטנים בתחום הזה) שמבטיחים הרים וגבעות וגורמים נזק.

 5. לא, דבורית.
  לא לכולם יש את תעצומות הנפש.
  לא לכולם ישתפר המצב הכלכלי.
  לא כולם יבריאו.

  בשביל לקבל מילת עידוד, הולכים למשפחה או חבר,
  לא לשרלטן דמיקולו שיתעשר על גבך.

  • איך הגעת לזה שאני חושבת שלכולם יהיה טוב, לא הבנתי.
   אני חושבת שגם האמונה, והתחושה שיהיה בסדר, והעוצמה שאפשר לשאוב מעידוד כזה – חשובות.
   גם אם הן מספקות הקלה רגעית.
   כי כן, לא כולם יבריאו, לא כולם ימצאו עבודה, ועוד. ועוד.

 6. הבעיה היא לא במקרים הלא בעייתיים – אלו שרק צריכים כמה מילות עידוד. הבעיה היא מה קורה כשמישהו צריך משהו מקצועי, מהותי יותר – פסיכולוג בעל הכשרה מינימלית ידע להפנות אדם כזה, נגיד שסובל מדכאון קליני, לפסיכיאטר או לנוירולוג. קוראת בשומות לא תמיד תשכיל לעשות את זה – וזה פתח לצרות משמעותיות. בסופו של דבר, פסיכולוג טוב אוחז גם בכישורים הטבעיים שיש לכל אותם ידעונים ("קריאה קרה" וסתם בדסייד מנרז טובים) אבל גם בידע פורמלי יותר. יש גם פסיכולוגים גרועים שיש להם רק ידע אקדמי.

  ויש גם את הבעיה הנוספת של האווירה הציבורית שנוצרת, של זלזול במדע ואי הכרה בערכו ובחשיבותו, על כל הצרות שזה גורם להן.

  • אני לא חושבת שהתכוונתי ליצור כאן איזושהי אווירה ציבורית. פשוט הקשבתי לקוראות, או למזמזמות, והופתעתי מהאמירות החיזוקיות והלא מזיקות.
   יש לי הרגשה שבחושיהן, לפחות האנושיות שבהן יוכלו לזהות מקרי-קצה.

   • מאמין לך ועדיין חבל. יש ברפואה בכלל לא רק בפסיכולוגיה ויכוח גדול בנושא של ריפוי והחלמה בעזרת פלסבו. זה מאד דומה. העובדה שיש אנשים שעבודת האלילים עוזרת להם בדיוק כפי שפלסבו עוזר בחלק גדול מהמקרים לחלק לא כל כך קטן של חולים. טיפול פסיכולוגי/פסיכאטרי עוזר להרבה אנשים ובצורה בלתי רגילה. הבעיה היא שכאשר זה לא עוזר אז ברפואה ברוב המקרים אנו נוטים לקבל את זה כגזרת האל ואילו במקרה הזה זה גורם לנו כעס נוראי כי זה קצת מעליב את האינטליגנציה שלנו העובדה שסתם שיחה עם בן אדם שנראה בדיוק כמונו גם תעלה כל כך הרבה כסף וגם תעזור לנו, אז אנחנו מחפשים נארטיב שיסדיר את העניין…

 7. בהחלט נכון – אבל שוב חשוב לזכור "שהכל תלוי במינון"!
  מידי פעם לשמוע מילה טובה ולגלות את האור בקצה המנהרה דווקא שרע זה יכול לעזור, אבל התמכרות ותלות מוחלטת "ביהיה בסדר" כנראה לא ממש תורמת!

 8. בהחלט נכון – אבל שוב חשוב לזכור "שהכל תלוי במינון"!
  מידי פעם לשמוע מילה טובה ולגלות את האור בקצה המנהרה דווקא כשרע זה יכול לעזור, אבל התמכרות ותלות מוחלטת "ביהיה בסדר" כנראה לא ממש תורמת!

 9. על האפקטיביות של טיפול פסיכולוגי אפשר להתווכח אבל פותחי הקלפים והקוראים בקפה הם ודאי לא תחליף הולם.הם פונים לחתך מסוים באוכלוסייה.אנשים לא אינטליגנטיים במיוחד ולא מאד נאורים.אם הם מזהים בדברי הלחש של הידעונים הללו איזו תכונה מעודדת או מנחמת,מי אני שאמנע זאת מהם אבל טעות לחשוב שיש בכך עזרה אמיתית ואכן יש כאלה העושקים את האומללים האלה ומנצלים אותם ניצול ציני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s