מה יש לכם מ-H&M?

בתשע בבוקר, שעתיים לפני הפתיחה, כבר התייצב תור ענק לפני H&M בעזריאלי. התור לא נרגע גם בשתיים, ארבע, שש ושמונה בערב.
מה, מה? מה יש שם? מה יש שם שאין בגאפ או בקסטרו או בזארה שמצדיק התנפלות רעבתנית כזו?

אני הגיגנית אופנה קטנה מאוד, וקניינית עוד פחות, בעיקר בשנים האחרונות, ומלהטטת עם מלאי גופיות בנות עשר ויותר, מכנסי קורדרוי בני שבע-שמונה, ג'ינסים בני כמה שנים וכיו"ב, ובכ"ז, נראה לי שהסיבה העיקרית להיסטריה סביב H (בקצרה) היא המחיר (חולצה בחמישים, ג'ינס במאה וקצת). כלומר, ברור שאפשר למצוא בגדים במחירים דומים ואף פחותים (וכן, באותה איכות, אם לא יותר) בשווקים – הכרמל ובצלאל ושות', אבל אין להם ניחוח של חו"ל והדר והוד, אלא ריח של אלנבי, וכן, חו"ל עדיין עושה לנו (טוב, להם) את זה. וזו הסיבה, על פי הניתוח שלי, לכמויות הנכבדות של אנשים, בעיקר עלמות באקסטזה, שצבאו ביום הפתיחה על החנות.

ואולי הסיבה הרבה יותר פילוסופית: טעימה קולקטיבית ופתאומית מפרי עץ הדעת שהבהירה לאומה שעד כה התהלכה למעשה כאיש אחד בלי בגדים, ובושה עזה לקראת הביקור הצפוי של צלם העור החשוף ספנסר טוניק.

נראה לי שזקני H לא צפו דבר כזה, ופקידיה ערכו במהלך היום הזמנות ענק לנוכח המדפים והקולבים המעורטלים אחרי פשיטת הארבה המקומית. לא יודעת מה יהיה בהמשך השבוע או החודש או בכלל, ואם ההתלהבות תירגע, אבל בינתיים נראה שמרכז עזריאלי עומד בפני התפוצצות אוכלוסין.

ויש הפי אנד. קצת. בסוף היום, במעלית, שאל נער צעיר את היורדים, איפה הקולנוע פה?
ומישהו ענה לו: אין פה יותר בתי קולנוע, H קנו אותם, ועכשיו יש שם חנות בגדים.
תורים כאלו, אגב, לא נצפו מעולם בבתי הקולנוע גלובוס בעזריאלי לקראת שום סרט שהוא.
הנער נראה המום לגמרי, והשאלה שלו מעוררת תקווה ועצב גם יחד: קניון ענק בתל אביב, לא הגיוני שיהיה בו גם בית קולנוע? זהו שלא.

H2H4

H1H2

21 מחשבות על “מה יש לכם מ-H&M?

 1. אם לא היית מצרפת תמונות, הייתי מתקשה להאמין. הכותרת שלך מתמצתת הכל. כולה חנות בגדים, אלוהים. להגיע לפתיחה???

 2. תופעה מדהימה בעיניי, לא יאומן כי יסופר אני כל היום חיכתי שיצא המרצע מהשק ויתברר שמדובר בטריק יחצני ויוברר שכל ההמונות הללו שצבאו שם אל המקום הזה יסתבר שהן ניצבות באיזה סרט הזוי או שקיבלו כסף בעבור ההסתערות החסרת פשר הזאת. אבל לאחר שבשנה שעברה משרדי היה בעזריאלי אין שום דרך להסביר את התיעוב שיש לי למקום ההוא. ההמונים וההמונות שמסתובבים שמה במקום הזה? זה תופעה בלתי ניסבלת בעיני. לדעתי צריך לסגור את הקניון הזה במסגרת איזה חוק עזר עירוני ואו תקנה לשעת חרום. שיביאו לשם מגבניקים כמו שעושים בשטחים, עם גז מדמיע והכל…

 3. איזו התבהמות.אנשים הם לא רק חזירים הם גם טיפשים.במקום לחכות כמה ימים או אפילו שבוע כדי לקנות בנחת הם נוהרים כמו עדר ורומסים איש את רעהו.פשוט עצוב.

 4. זה דווקא נראה לי כמו תור לסרט טוב.

  מבחינתי האבל הוא גדול כי אני תושב הפריפריה ובני היה מגיע עצמאית עם חבריו ברכבת לראות שם סרטים תוך כדי ידיעה שאני שולח אותו למקום בטוח שבו הוא לא חוצה כביש אפילו…

 5. הייתי שם במקרה. לא ידעתי שיש פתיחה של משהו חשוב, מסעיר. לא עמדתי בתור אז גם לא חזיתי בפלא במו עיני. העובדות בחנויות שביקרתי , כמוני,( קניתי בסוף סנדלי טבע נאות) השתןממו מה זה, אנשים לא עובדים בארץ? כולם לקחו יום חופש כדי לקנות שמטאס? ראיתי גם כמה מאושרות ברות מזל עם שקיות בשחור לבן אדום שזה משם כנראה. טוב אני אלך לשם פעם עם זה בזל. אלנבי ושוק בצלאל זה אחלה בשבילי בדרך כלל.

 6. מסתבר שהבטיחו חולצה במתנה למאתיים הלקוחות הראשונים – כך לפחות טענה תלמידה שלי שרצתה להבריז מביה"ס כדי ללכת לפתיחה. איכשהו הצלחתי לשכנע אותה לא להבריז, והיא הלכה אחה"צ. עכשיו אשמע ממנה ומחברותיה קיטורים בלתי פוסקים על חובת התלבושת האחידה דווקא כשהן רוצות להראות את הH שלהן.

 7. H&M זה לא במקרה השבדים האנטישמיים, שרק לפני כמה חודשים איימנו על IKEA שלהם בחרם?
  אהה – כשמדובר על "מותגים", "ניחוח חו"ל" וכסף – אפשר לכופף את "הגאוה הלאומית". הבנתי.

  על כך אמר חכם סיני : פחחחחחחח.

 8. היסטריה. פה, H&M נחשבים לחנות בייסיק. שום דבר מסעיר, מחירים סבירים, הרבה פעמים מבצעים במחירי מבצע. משהו שאולי מזכיר לי קצת את פוקס, עם הרבה יותר מבחר.
  מה עוד יביאו מח"ול? אפשר להמליץ על חנויות ספרים ענקיות שצופנות בית קפה בתוכם?

 9. אין לי מלים.
  פה ושם מבצבצת אצלי טיפונת גזענות למראה ההמון הסוער…
  "אל תקרא לי עם".
  תודה

 10. ההתאהבות של הישראלים ברשת הזאת מוכרת לי כבר כמה שנים, מאז שעברתי להתגורר בחו"ל. בביקור הראשון בארץ התנפלו עלי כמה דמויות נשיות, שדחפו לידי כסף והתחננו שאקנה להן משהו משם. אז התברר לי שסניפי הרשת הם יעד בסדר גודל של קברי צדיקים.
  כך שלא נראה לי שזקני לא צפו את ההתנפלות.
  לכי תביני. סתם רשת זולה שלפעמים אפשר למצוא שם איזה טישרט נחמדה, לא יותר.

  • וכמובן שכראי לאספסוף הסטיקר מנוסל בשגיאה – יש לומר אספסוף גא, לא גאה (כשם שאדם הוא כן ולא כנה).

 11. המחירים הזולים של השוודים האלה מטרידים אותי. גם הבגדים מתפרקים אחרי שנה כמו האיקאות?

 12. היום הקדשתי חלק מהשיעור להתנפלות.
  שאלתי את התלמידים מה הם חושבים על זה וכו'.
  לפני שהספקתי להביע את דעתי בעניין, התברר ששתי תלמידות היו שם אתמול.
  שוב התחוור לי שיאנוש קורצ'אק אני לא.

  • זה לא אתה, זה ההורים. חוץ מזה, מי היה מאמין שאנשים באמת יעמדו בתור לבגדים שלא יאזלו בעשורים הקרובים, ושרוב הסיכוים יהיה מספיק מהם לכו-לם.

 13. אפקט העדר עם פמפום מסיבי של התקשורת. אבל עדריות ופרובינציאליות לא מוגבלת לישראל. במה זה שונה מהתורים המטורפים בכל העולם כשיוצא ספר חדש של הארי פוטר?

  • נכון, ברור שתופעות כאלו קיימות בכל אומות העולם.

   אחד הדברים ש-H&M עושים הוא לחקות היטב את האופנה האחרונה של המעצבים היקרים (במחיר כביכול זול, גם לדעתי האיכות בד"כ מאוד ירודה); ולעיתים הם גם לוקחים מעצב מפורסם (הכי אחרונה הייתה סוניה ריקייל או איך שכותבים ומבטאים את השם Rykiel) ומבקשים ממנו לעצב קולקציה – עכשיו גם אני יכולה להסתובב עם ג'ימי צ'ו או סוניה ריקייל, כאילו אני יכולה להוציא 3000 – 4000 אירו לפריט (מה שהמסכנות שקונות את זה לא יודעות, שכמובן שהסנוביות האמיתיות מבחינות בין "ג'ימי צ'ו אמיתי" לבין "ג'ימי צ'ו מ-H&M". לא מבינה מספיק באיכות כדי לדעת אם יש הבדל חוץ מן האפסים הנוספים בתג המחיר).

   וחלק מיחסי ציבור טובים הוא בדיוק להראות כמה אנשים מתנפלים על המוצר שלך ומוכנים להירמס כדי לקנות אותו. כשיצא הג'ימי צ'ו לפני כמה חודשים, התנפלו עליו

   כמה הבדלים מהספר החדש של הארי פוטר/הסרט האחרון של מלחמת הכוכבים וכיו"ב:
   * מכיוון שמדובר בסדרת ספרי הרפתקאות/מתח, ניתן להבין את הרצון של מעריצים שרופים לקרוא/לראות את זה כמה שיותר מהר ("ולדעת מה קרה בסוף"); לא ברור לי למה אי אפשר לחכות יום או יומיים לבגדים…
   * בשום מקום לא שמעתי על נפגעים (בבלוג של עידו קינן רואים מישהו מדמם, היו נפגעים, נכון?)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s