"אפריקה!" ו"איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן?" בספטמבר 2016

הקרנות "אפריקה!" ו"איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן?" בספטמבר 2016

אפריקה!:

סינמטק תל אביב
שבת, 3.9, 13:00 בנוכחותי
שני, 5.9, 20:00
שבת, 10.9, 11:30
שבת, 17.9, 13:00 בנוכחותי
שלישי, 20.9, 11:00 בנוכחותי
שבת, 24.9, 13:00 בנוכחותי
שבת, 1.10, 13:00 בנוכחותי

סינמטק ירושלים
5.9, 19:00 בנוכחותי
10.9, 19:00
13.9, 18:00
24.9, 19:00 בנוכחותי

טיקוטין, חיפה
15.9, 20:00

ספריה אזורית לב השרון
21.9, 20:00

הקרנה משולבת: איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן?+אפריקה!

שישי, 2.9, 14:00, סינמטק תל אביב, בנוכחותי
חמישי, 8.9, 17:30, בית גבריאל (בצילום, על שפת ים כנרת)
ביתגבריאלבכנרת

איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן?

7.9, 20:00, קבוצת יבנה
23.9, 10:00, כפר מנחם

לקט מעמוד הפייסבוק שלי באוגוסט

מכתבים שבשבילם הכל היה ויהיה שווה:

"עוקב בעניין ובהערכה (לפעמים גם בהתפעלות) אחר המסע שלך בעולם הדוקומנטרי.
פתאום יצא שאת אשה אמיצה עם אישיות של שאהידית (: מתאבדת על האמנות שלה למרות הקשיים (אצלך הם היו אוסף מפואר במיוחד) זוהי סדרה של ניצחונות (:
כן דבורית, את מנצחת (במקלות ואבנים. לפעמים גם בשיניים).
שמחתי לתרום את חלקי (הצנוע).
סחתיין על האופן שבו את מנסחת מחדש את הפרק על קולנוע עצמאי בישראל.
מחזיק אצבעות ומאחל רק טוב. ד."

"הסרטים שלך נהדרים. הם מחזירים את אחותי הגדולה ואותי לילדותנו בשנות החמישים והשישים בתל אביב. גם לילדינו סיפרנו את הסיפורים האלה אין ספור פעמים, ולקראת ההקרנה של אפריקה! היום התרגשנו, ואני אפילו ערכתי חידון קצר עם שאלות כמו: איך קראו לאחיה הקטן של סיאה? איך קראו למלך? וכו'. בזכותך ילדים רבים ימשיכו להכיר ולאהוב את הספרים הנפלאים – יישר כוח. בהצלחה עם הסרט הבא!"
לכרמלה יש בבית עותק מהמהדורה הראשונה של "סיאה הילדה מאפריקה" ובזכותה אפשר לדעת את תאריך ההוצאה המדויק בעברית, מה שקשה למצוא במקרים רבים. אבל יש בעמודים הראשונים של הספר עוד סיפור: הבטחה ל"גדי וחמורו הקטן" שצולם באפיקים ובסוף לא יצא לאור, כי ההוצאה השבדית לא חשבה שהוא מספיק "ייחודי לישראל". כבר סיפרתי על כך פעם. הנה תזכורת. הסיפור הופיע לבסוף בחוברת "אורות קטנים" שערכה לאה גולדברג ויש שם גם צילום (בטעות כמובן) מ"הרפתקה במדבר".
gadi2gadi1

גולדברגחותמתעלסיאה
הקדשה של לאה גולדברג על סיאה הילדה מאפריקה.
דברלילדים
מתוך "דבר לילדים" (תודה לאלי אשד שמצא).

כשאני והאחים שלי היינו קטנים ואבא שלי היה בחיים הוא קיבל הצעת עבודה באלסקה. ברגע ששמעתי את זה עיני אורו, התחלתי לראות כוכבים, הרגשתי התעלות נפש. רק המילה ההיא, "אלסקה", הטריפה אותי משמחה. גדלתי בפ"ת וחלום חו"ל היה רחוק עשרות אלפי ק"מ ודולרים ממני. לא האמנתי שאזכה. פתאום, משומקום, "אלסקה!" אבל זה לא קרה. הוריי פחדו משינוי וויתרו. אין לתאר כמה התעצבתי ונדכאתי. פתח החילוץ נעלם בשניות. אין פלא שעשרות שנים אחר כך אני נאבקת להגיע לכל המקומות בהם אני חושקת, להגשים כל כך הרבה חלומות ילדות שנגנזו בעודם באיבם.

ואיך היה בטבעון?

יפתח בן השש שאל אותי אם "לא פיחדת בזמן העבודה שלא תמצאי" ואמרתי לו שפחדתי, אבל האמנתי שאמצא, ושכל אחד צריך לנסות להגשים את הרצונות שלו.

שוב ניצלתי בלי להניד עפעף את יתרונות החופש הגדול והלכתי לסרט . דוקומנטרי , לא ארוך מדי והכי חשוב מהר מאוד נמרח לי חיוך קטן על הפנים ועוד לא עזב עד עכשיו . זה הסרט השני של דבורית שרגל "אפריקה" . וכמו שקרה לי בסרט הראשון "איפה אלה קארי ומה קרה לנוריקו סאן" , גם את זה אני אלך לראות שוב . הפעם דבורית הלכה לחפש (וגם מצאה) את סיאה הילדה מאפריקה . עוד גיבורת ילדות מסדרת הספרים של אנה ריבקין בריק . כשהיינו ילדים בסיקסטיז עוד לא היו פוקימונים הטלפונים היו מחוברים לקיר ובדרך כלל היה להם מנעול על החוגה . אז במקום זה קראנו ספרים . כולל כמובן את אלה המצולמים של אנה ריבקין בריק . והנה אחרי כל השנים האלה באה דבורית ועם המון רגישות , אהבה ובעיקר המון עבודה קשה והחזירה לי זכרונות מתוקים מהילדות . עשו לעצמכם טובה ופנקו את עצמכם באחת ההקרנות הבאות . כי גם לכם מגיע . תודה דבורית , נהניתי (יצחק שטול)

"היה נהדר. נהניתי כל כך. בסרט הקודם לא הפסקתי לבכות. בסרט הזה לא בכיתי. הוא לקח אותי עמוק בצורה אחרת. מחכה לסרט הבא" (Neomi Reichman על אפריקה!)

בשנה שעברה היה איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן? מועמד סופי בקטגוריית הסרט התיעודי הקצר לפרס אופיר. אחד מחמישה סרטים. כידוע הוא לא זכה, לבי נשבר לרסיסים כי עדיין נותרה בי אז מעט תמימות (מיותרת לגמרי), כפי שיתברר מהסיפור הבא: זמן מה לפני הטקס הייתי במסיבה שנערכה לכבוד המועמדים. כל כך שמחתי. ביושבי שם פגשתי את יחצנית האירוע, זו שמעבירה דיווחים לתקשורת על כל הסרטים המועמדים. "מטעם מי באת לפה?", שאלה אותי בעניין (מכירות שנים רבות מהתקשורת), "הסרט שביימתי מועמד בתחרות", עניתי בתדהמה. זה הרגע בו היה צריך האסימון ליפול לי סופית, אבל זה קרה רק אחרי הטקס עליו כתבתי פוסט עצוב.
את אפריקה! כבר לא העברתי את הוויה דולורוזה הזו ולא שלחתי אותו ולא אשלח לשום תחרות או פסטיבל. חבל על הזמן ועל הכסף.

בכלל לא ידעתי שאני נוסעת היום לגבול, לגדר ההפרדה, "היישוב הכי ספר שיש", כמו שאמר לי אלעד מקיבוץ מירב שבא לאסוף אותי מבנימינה. אם יש משהו לקיבוצים שאפשר להתקנא בו, הרי שאלו הנופים המרהיבים בחצי סיכה על מפת העולם. הקיבוץ הקודם שלי היה עין גדי היפיוף והיום מירב שבגלבוע, אל-טל ואל-מטר, שהדרך אליו היא מהמרהיבות שיש פה, אולי רק הדרך לברעם יפה כמוה. אז לא ידעתי שלמטה ג'לבון, למעלה מירב ובהמשך מעלה גלבוע, שותף לחגיגות איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן?.
המון ילדים היו באירוע – לכל משפחה במירב יש חמישה ילדים בממוצע – והיכרתי שתי ילדות עם שמות ייחודיים: "בת יפתח", ששם החיבה שלה "בתיפ" והשנייה "ויהי אור". בחיי. אבל ילדים הם תמיד האור: אחרי שסיפרתי על נטע ששאלה אותי בגיל שלוש איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן ושבזכותה הסרט, שטסה לחו"ל מגיל יומיים ולכן טסה הרבה יותר ממני, שאל אחד הילדים: "למה היא טסה כל כך הרבה?" עניתי: כי היא יכולה 🙂. פעם ראשונה ששואלים אותי את השאלה הזו! ואחינועם הקטנה ענתה יפה על השאלה למה היא אוהבת את הספרים בסדרת ילדי העולם: "כי מראים בהם איך חיו ילדים אחרים". ובקיצור, רוויתי נחת ומחיאות כפיים קצביות. נשבעת.
חזרה לבנימינה לקחו אותי שני קיבוצניקים צעירים בוגרי תיכון, נערה ונער, חברים, בדרכם לשנה במכינה צבאית כדי להתכונן לשירות ולהתנדב תוך כדי. הרבה כסף עולות המכינות הללו. סיפרתי להם על הסרטים והצעתי להגיע למכינותיהם עמם; מאלה קרי ועד אפריקה!, כולל כמובןכדור בגב. סיפרתי להם שחבר אמר לי שצריך להראות אותו לכל חייל בצבא, בטח בכל מכינה. אגב, הם לא ידעו מה זה כסת"ח. הסברתי להם והדגשתי שזה מונח רווח בצבא ושיתכוננו. וגם מה זה עיתון "חדשות" עליו לא שמעו, סיפרתי. חמודים באופן לא ישוער. פריפריה, אני איתך.

פורסם על ידי דבורית

שום דבר מיוחד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: